Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, tworzące konsorcjum "Saferinternet.pl" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.
Z inicjatywy pedagogów szkolnych – Pani Darii Sapian i Pani Małgorzaty Zawiłowicz –
Zespół Szkół w Przemkowie przyłączył się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
W tym roku obchody DBI skoncentrowane były na problemie przemocy rówieśniczej w Sieci. Zajęcia profilaktyczne przeprowadzone przez wychowawców na godzinach wychowawczych oraz Pana informatyka Pawła Kuźmiaka miały jednocześnie podkreślić pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale jednocześnie stale przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w Sieci o dobro zarówno własne jak i innych internautów.
Harmonogram działań wyglądał następująco:
1. Wychowawcy wszystkich klas Zespołu Szkół w Przemkowie przeprowadzili godzinę wychowawczą na temat „STOP CYBERPRZEMOCY”.
2. Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół obejrzeli film na temat cyberprzemocy na zajęciach z informatyki lub na godzinach wychowawczych.
3. Każda klasa była zobowiązana do przygotowania materiałów dotyczących zagadnień związanych z bezpieczeństwem w Sieci.
Klasy I
1. Projekt ulotki „STOP CYBERPRZEMOCY”
2. Wierszyk „Baw się w Internecie – BEZPIECZNIE”
Klasy II
1. Opowiadanie „Baw się w Internecie - Bezpiecznie”.
2. Plakat „STOP CYBERPRZEMOCY”
Klasy III
1. Uzależnienie od internetu – plakat ostrzegawczy.
2. Scenariusz scenki rodzajowej na temat bezpieczeństwa w Internecie. (max.10 min)
Szkoły ponadgimnazjalne:
1. „STOP CYBERPRZEMOCY” – plakat ostrzegawczy
2. Scenariusz scenki rodzajowej na temat bezpieczeństwa w Internecie. (max.10 min)
Wychowawcy wszystkich klas na spotkaniach z rodzicami w marcu będą poproszeni o przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa w Internecie i przedstawienie rodzicom 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu (materiały dydaktyczne zarówno dla uczniów, nauczycieli i rodziców znajdują się na stronie internetowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Dzieci Niczyje www.dzieckowsieci.pl).
Podsumowaniem Kampanii było przedstawienie profilaktyczne Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa pt. „www kłopoty”, na które zostali zaproszeni uczniowie całej naszej szkoły. Spektakl odbył się 17 lutego o godzinie 12 w Przemkowskim Domu Kultury. Przedstawienie poruszało niezwykle aktualne problemy współczesnej młodzieży. Zafascynowani postępem technicznym młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą bezgraniczne zaufanie w anonimowość internetową. Jednocześnie podczas oglądania spektaklu nasuwała się refleksja, iż musimy pamiętać, że oprócz niebezpieczeństw czyhających na dziecko ze strony osób niewłaściwie korzystających z Internetu, komputer zabiera wiele cennego dla rodziny czasu. Bardzo łatwo wtopić się w wirtualny świat, utracić kontakt z rodziną, znajomymi. Żyć we własnym, iluzorycznym, wyimaginowanym i nierzeczywistym świecie.
Pedagodzy Zespołu Szkół w Przemkowie dziękują uczniom, nauczycielom i wychowawcom naszej szkoły za udział i zaangażowanie w Kampanię Edukacyjną zorganizowaną z okazji Dzień Bezpiecznego Internetu.
Szczególne podziękowania dla Pana Pawła Kuźmiaka za owocną współpracę.
Daria Sapian,
Małgorzata Zawiłowicz