16 DNI AKCJI PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ
Dodane przez Dariusz_Dzwigaj dnia 12/12/2011 08:33:28

W dniach 28 listopada 2011 - 1 grudnia 2011 w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbyły się działania w ramach Międzynarodowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć.
16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, którą zainicjował w roku 1991 Women's Global Leadership Institute, finansowany przez Center for Women's Global Leadership (CWGL) przy Uniwersytecie Rutgers. Aby symbolicznie podkreślić związek między przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka, a także położyć nacisk na fakt, że taka przemoc jest pogwałceniem praw człowieka, inicjatorki wybrały dni między 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
W tym roku hasłem przewodnim Kampanii było "Poprzez Pokój w Domu do Pokoju na świecie. Zakwestionujmy militaryzm i zakończmy przemoc wobec kobiet". Koordynatorem całego projektu była Pani pedagog Daria Sapian. We współpracy z Fundacją Autonomia z Krakowa na terenie szkoły odbył się szereg działań, mający na celu zwrócić uwagę, jak powszechnym zjawiskiem jest przemoc wobec kobiet i jak można temu zjawisku zapobiegać.


W ramach Kampanii w szkole odbyła się wystawa zdjęć Nicka Dezingera. Autor na swych zdjęciach opowiada historię kobiet z najbardziej zapalnych regionów świata. Wystawa jest formą protestu przeciwko militaryzmowi, który w wielkim stopniu wpływa na życie kobiet i całych rodzin mieszkających w regionach działań wojennych.

Rozszerzona zawarto newsa

Ponadto Pani Daria Sapian przeprowadziła warsztaty dla uczennic klas trzecich gimnazjum oraz klas licealnych i Zasadniczej Szkoły Zawodowej na temat przemocy wobec kobiet. Uczennice uzyskały informacje, jakie mogą występować formy przemocy, jak się przed nimi bronić oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Dowiedziały się również, na czym polega sztuka samoobrony WENDO. Ponadto uczennice otrzymały materiały z Fundacji Autonomia zwracajace uwagę na zakwestionowanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet.
W środę 30 listopada we współpracy z Powiatową Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Polkowicach odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS, w którym wzięło udział 28 uczniów z Zespołu Szkół. Organizatorami konkursu były Panie Daria Sapian oraz Magdalena Żuchowska-– Jakubowska. Z ramienia SANEPID-u z Polkowic swą obecnościa zaszczyciła szkołę Pani Agnieszka Woźniakiewicz, która była nie tylko autorką testu konkursowego, ale także zadbała o nagrody dla zwycięzców, za co serdecznie dziękujemy. W zmaganiach konkursowych pierwsze miejsce zajęła Dominika Rekut z klasy 3c, drugie - Dajana Sipa z klasy 3b, a trzecie (po dogrywce) Justyna Surzykiewicz z klasy 3 c. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a wyróżnionym gratulujemy miejsca na podium.


Podsumowaniem Kampanii przeciwko przemocy był Happening ulicami Przemkowa. W Happeningu wzięło udział 46 dziewcząt z Zespołu Szkół. Celem naszego wyjścia ze szkoły było zwrócenie uwagi mieszkańców Przemkowa na występujący w wielu rodzinach problem przemocy wobec kobiet i dzieci. Uczennice z białymi balonikami i transparentami przeszły ulicami miasta skandując hasła antyprzemocowe. Opiekunami Happeningu były Pani Daria Sapian, Małgorzata Zawiłowicz oraz Magdalena Gołek.
Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno uczennic, jak i uczniów Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Uczennice podkreślały, że zarówno posiadanie szerokiej wiedzy jak i działania podejmowane przeciwko przemocy są potrzebne w codziennym życiu, służą wzmocnieniu poczucia pewności siebie i własnej wartości.

Daria Sapian