Dzień Kobiet w Zespole Szkół
Dodane przez Irena_Orlowska dnia 03/08/2012 17:56:57
Mariusz:
A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza...
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec... Julian Tuwim.
Dzień Dobry! Jestem Mariusz. Witam wszystkie miłe panie i panów na artystycznym spotkaniu, które zorganizowaliśmy dla uczczenia Kobiet z Naszej Szkoły
By szanować i doceniać piękniejszą część ludzkości, należy poznać historię długiej drogi, jaką przeszły nasze dzielne Panie! Pamiętajmy, że na kwiaty i miłe słowo zasługują nie tylko w dzień kobiet!
Mariusz: Wspierać mnie będą, a jakże, kobiety!
Ania: Dzień dobry! Anna Strychalska
Kasia: Dzień dobry! Katarzyna Dziechciarek
Mariusz: Oto Agatka, Justynka i Weronika i Patrycja, nasze uzdolnione plastycznie koleżanki, które pokażą nam swoje talenta na żywo.
Rozszerzona zawarto newsa
Ania:
Dzień Kobiet ! To nie jest komunistyczne święto!
Jak co roku, 8 marca oczy wszystkich są skierowane w stronę płci pięknej. Zapewne wielu będzie nam wmawiało, że Dzień Kobiet to święto komunistyczne, co jest ewidentną bzdurą.
Dokładne ustalenie dnia kobiet jest dość trudne, gdyż różne źródła podają wiele wersji powstania święta. Jedno jest jednak pewne, że jego powstanie związane jest z walką kobiet o swoje podstawowe prawa społeczne. Co ciekawe pierwsze informacje na temat czczenia płci pięknej w trakcie poświęconego im święta pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie mężatki o nienagannej reputacji przygotowywały specjalny festyn ku czci bogini życia i śmierci.
W nowożytnej Europie najstarsze wzmianki o święcie kobiet pochodzą z Francji. Z 1824 roku zachowała się informacja o praczkach z Bonn-Beuel, które przygotowały uroczyste zapusty.
Mariusz:
Nic tak nie mści się na mężczyźnie, jak jego wiara w prawdomówność kobiety
Seweryn Eugeniusz Barbag
Łzy słabej kobiety najsilniejszego mężczyznę zwyciężyć potrafią
Stanisław Brzozowski
Mariusz:: Przed nami Łukasz z zespołem szkolnym WOW
malarki przenoszą się na boczną arenę
Ania:
Amerykanki upominają się o swoje prawa
Jako pierwsze oficjalne święto kobiet uznaje się 20 lutego 1908. Właśnie tego dnia w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy miały miejsce wielkie demonstracje zorganizowane przez aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej na rzecz politycznych i ekonomicznych praw kobiet.
Natomiast datę Międzynarodowego Dnia Kobiet, ustalono na dzień 28 lutego 1909 roku, który obchodzono, także w Stanach Zjednoczonych dla upamiętnienia odbywającego się rok wcześniej strajku 15 tysięcy pracownic nowojorskiej fabryki tekstylnej. 8 marca 1908 roku domagały się one nie tylko poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym, ale także uzyskania praw wyborczych, krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia jak mężczyźni.
Mariusz:
Mężczyzna głową czuje, myśli, sądzi;
Kobieta sercem, więc nie dziw, że błądzi
George Gordon Byron
Szklanki i piękna kobieta zawsze są w niebezpieczeństwie
Miguel Cervantes
Mariusz: Przed nami Lucyna i Paulina
Kasia:
Prawnie Międzynarodowy Dzień Kobiet uchwalono w Kopenhadze na II Międzynarodowym Kongresie Kobiet – Socjalistek. Zostało ono przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. Także podczas tego kongresu, trwającego miedzy 26 a 28 sierpnia 1910 r., postanowiono, że dzień kobiet jako święto o charakterze międzynarodowym ma na celu krzewienie idei praw kobiet i budowanie społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych.
Mariusz:
Dawniej kobiety piersiami żywiły niemowlęta - dziś producentów filmowych
Jean Cocteau
Gdy kobieta znajdzie się między dwoma mężczyznami,
z których jeden będzie jej prawił czułe słówka,
a drugi będzie wygadywał na jej sąsiadki,
to uśmiechać będzie się do pierwszego, ale uważnie słuchać drugiego
Nicolas Chamfort
Mariusz: Przed nami Bartłomiej, znany jako BARTOLO
Ania:
Misja sufrażystek
Jedną z pierwszych liderek walczących o prawa kobiet była Emmeline Pankhurst, której motywem działania było – „My, sufrażystki, mamy do spełnienia wielką misję - największą misję, jaką znał do tej pory świat - polega ona na wyzwoleniu połowy rasy ludzkiej i ocaleniu w ten sposób reszty ludzkości".
Mariusz:
Kobieta nigdy nie widzi tego, co dla niej robisz,
widzi tylko to, czego nie robisz
Gerges Courteline
Niewiasta, która twierdzi, że jest obojętna na pochwały oddawane jej piękności, kłamie. Każda lubi kadzidło i pochlebstwo; choćby jej diabeł gadał, że ładna i rozumna, to uwierzy
Antoni Czajkowski
Mariusz: Przed nami w tańcu Paulina, Dagmara i Paulina
Kasia:
Jak to było w Europie ?
W Europie Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony 19 marca 1911 między innymi w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii. Data 19 marca może dziwić, ale została wybrana przez niemieckie aktywistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia reform – w tym, przyznania praw wyborczych kobietom.
Mariusz:
Kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną,
a mężczyźni bez kobiet głupieją
Antoni Czechow
Nic nie zdziałasz dla świata, gdy na każdym kroku
Ukochanej kobiety brak przy twoim boku
Mieczysław Czerwiński
Mariusz: Przed nami Paula
Ania:
Dopiero w 1914 roku po raz pierwszy Dzień Kobiet był świętowany 8 marca jednocześnie w sześciu krajach: Austrii, Danii, Niemczech, Holandii, Rosji i Szwajcarii. Do dzisiaj najhuczniej jako święto państwowe Dzień Kobiet jest obchodzony w Rosji.
Mariusz:
Niektórzy ludzie oglądają ładne kobiety jak grę w tenisa, z tą różnicą,
że poruszają głową nie z lewa na prawo, tylko z dołu do góry
Marlena Dietrich
Piękno jest dla kobiety ważniejsze niż inteligencja,
bo mężczyznom łatwiej przychodzi patrzenie niż myślenie
Marlena Dietrich
Mariusz: Przed nami w tańcu Łukasz tym razem solo
Kasia:
Pierwsze prawa wyborcze dla kobiet
Pierwszym nowożytnym krajem, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku.
Natomiast w Nowej Zelandii, która wtedy była ówczesnym terytorium angielskim o ograniczonej autonomii, kobiety czynne prawo wyborcze uzyskały w roku 1893, zaś bierne prawo wyborcze w roku 1919.
W Europie kobiety po raz pierwszy mogły głosować w Wielkim Księstwie Finlandii, która prawo wyborcze dla kobiet wprowadziła 1 czerwca 1906 r.
Mariusz:
Kobieta wierzy, że 2 + 2 zmieni się w 5, jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę.
George Eliot
Nie twierdzę, że kobiety są głupie: zostały stworzone na podobieństwo mężczyzn.
George Eliot
Mariusz: Przed nami Karina
Ania:
Do banku tylko razem z mężczyzną
Jeszcze w latach pięćdziesiątych znana skrzypaczka Grażyna Bacewicz, podczas pobytu w Belgii nie mogła w banku zrealizować czeku. Aby mogła tą czynność wykonać, należało wtedy przyjść do instytucji finansowej razem z mężczyzną. Wynikało to z faktu kobiety traktowano jako osoby o ograniczonej poczytalności. Było to wtedy zgodne z ówczesnym prawem w państwach zachodu, choćby w Szwajcarii czy Portugalii.
Warto zresztą przypomnieć, co pewnie wielu zaskoczy, że pierwszym państwem, na czele, którego stanęła kobieta jako prezydent była Mongolia. A w Afryce pierwsze wybory o najwyższy urząd w państwie wygrała w Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, która pokonała znanego piłkarza Georga Weah w II turze pamiętnych wyborów z 2005 roku.
Mariusz:
Skromność, lękliwość, piękno w płci niewieściej,
Lecz z czasem w tym układzie i chytrość się mieści,
O! znano już niejedną z tak miłym pozorem,
Co była trusią z rana, a lwicą wieczorem
Aleksander Fredro
Mariusz: Przed nami Renata
Kasia:
Dzień Kobiet w Polsce. 28 listopada 1918 roku Tymczasowy Naczelnik Państwa Józefa Piłsudskiego podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 czytamy: "Wyborcą jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci”.
W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy w Polsce władzę przejęli komuniści. W tym dniu wręczano kobietom zazwyczaj rajstopy, tulipan lub goździk. Dzień ten kojarzy się Polakom raczej jako nachalna propaganda, niż szacunkiem władz wobec kobiet. W 1993 roku obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały zniesione przez ówczesną Panią premier Hannę Suchocką.
Mariusz:
Miej oczy szeroko otwarte przed ślubem i przymykaj je później
Benjamin Franklin
Mariusz: Przed nami taniec w wykonaniu szkolnego zespołu WOW
Ania:
Obecnie 8 marca odbywają się w całej Polsce jako tak zwane „Manify”, czyli demonstracje feministyczne, organizowane przez grupy "Porozumienia Kobiet 8 Marca". Celem demonstracji jest przede wszystkim upomnienie się o równość rodzicielską, równe obowiązki i prawa dla obojga rodziców , równość w prawie pracy, promowanie i wydłużanie urlopów ojcowskich, skuteczna egzekucja alimentów. Inne postulaty dotyczą tego aby państwo odprowadzało składki emerytalne za czas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego za kobiety prowadzące firmy, wyrównania przyszłych emerytur kobiet i mężczyzn, stworzenia formalnych zabezpieczeń finansowych, wprowadzenia parytetów w wyborach,
Mariusz:
Mądra żona za nos wodzi,
Spokojności piękna szkodzi,
Brzydka wkoło straszy ludzi,
Głupia prędko męża znudzi
Aleksander Fredro
Mariusz: Przed nami Zespół SINTETIC
Kasia: Kobieta kiedy ma 5 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i widzi księżniczkę.
Kasia: Kiedy ma 10 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i widzi Kopciuszka
Kasia: Kiedy ma 15 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i widzi obrzydliwą siostrę przyrodnią Kopciuszka "Mamo, przecież tak nie mogę pójść do szkoły!"
Kasia: Kiedy ma 20 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i widzi się "za gruba, za chuda, za niska, za wysoka". Ale wychodzi z domu.
Kasia: Kiedy ma 30 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i widzi się "za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste", ale uważa że teraz nie ma czasu, żeby się o to troszczyć i mimo wszystko wychodzi z domu.
Kasia: Kiedy ma 40 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i widzi się "za gruba, za chuda, za niska, za wysoka, włosy za bardzo kręcone albo za proste", ale mówi, że jest przynajmniej czysta i mimo wszystko wychodzi z domu.
Kasia: Kiedy ma 50 lat:
Ania: Ogląda się w lustrze i mówi: "Jestem sobą" i idzie wszędzie.
Kasia: Kiedy ma 60 lat:
Ania: Patrzy na siebie i wspomina wszystkich ludzi, którzy już nie mogą na siebie spoglądać w lustrze. Wychodzi z domu i zdobywa świat.
Kasia: Kiedy ma 70 lat:
Ania: Patrzy na siebie i widzi mądrość, radość i umiejętności. Wychodzi z domu i cieszy się życiem.
Kasia: Kiedy ma 80 lat:
Ania: Nie troszczy się o patrzenie w lustro. Po prostu zakłada liliowy kapelusz i wychodzi z domu, żeby czerpać radość i przyjemność ze świata.
Mariusz: Przed nami Kamil "EMO"
Mariusz:
Dzień 8 marca to kobiece święto.
Są uprzejmości, toasty, prezenty.
Każdy kwiat wręcza z twarzą uśmiechniętą,
choć zwykle bywa zły i nadęty.
Schodzą się goście, składają życzenia.
Solenizantka także uśmiechnięta.
Lecz chcę zapytać, tak dla przypomnienia,
czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?
Że ostatnie spać idą, a pierwsze się budzą,
że wciąż pracują od świtu do zmroku,
że nieustannie dla swoich się trudzą,
a zauważane są raz w roku… Janina Gałczyńska
Proszę o zabranie głosu Dyrektora Zespołu Szkół Imienia Ireny Sendler w Przemkowie, pana Dariusza Dźwigaja
Zyczeniami dla wszystkich pań zakończyło się spotkanie artystyczne z okazji Dnia Kobiet