Wrzesień, czyli nowy rok szkolny – jak każdy początek – pełen niepewności, nadziei, optymizmu i oczekiwań. Co nam przyniesie? Ale rok pracy szkoły nie rozpoczyna się z dniem 1 września. „Przed nami znowu szkoła, rok szkolny 2012/2013. Przeżyjemy w niej mnóstwo wspólnych chwil, więc patrzmy w przyszłość z optymizmem, bądźmy pełni radości i czerpmy energię do pracy z wakacyjnych przygód. I pamiętajmy, że:
Tymi słowami naszych uczniów rozpoczęliśmy kolejny nowy rok szkolny.
Obecny rok szkolny rozpoczęliśmy uroczyście 3 września. Uroczystość poprowadziły uczennice klas drugich – Weronika Kearney i Żaklina Więcławska oraz Paulina Derkacz i Szymon Lewandowski. Serdeczne słowa powitania skierowano do wszystkich uczniów ze szczególnym wyróżnieniem uczniów klas pierwszych. Miłe słowa skierowano do uczniów i słuchaczy klas maturalnych życząc im: „Samych piątek, i szóstek kierujemy w szczególności do uczniów klas maturalnych oraz słuchaczy semestru maturalnego, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów dojrzałości. Oby matura okazała się dla was prosta i przystępna i żeby ten ostatni rok w naszej szkole był nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą.” Podczas uroczystości znalazły się chwile poświęcone pamięci 1 września 1939 roku, czyli rozpoczęciu II wojny światowej. Uczniowie przywołali ówczesne dni recytując wspomnienia dzieci, które przeżyły kampanię wrześniową i okupację. Piękną i wzruszającą uroczystość przygotowała pani Irena Orłowska.
Wybraliśmy Radę Samorządu Uczniowskiego. Były plakaty, ulotki, hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. W Publicznym Gimnazjum: przewodniczący - Szymon Lewandowski, zastępca przewodniczącego - Weronika Kearney, skarbnik - Patrycja Oruba, zaś w szkołach ponadgimnazjalnych - przewodnicząca - Magdalena Harabin, zastępca - Anita Boczniewicz i skarbnik - Magdalena Bednarz.
W połowie miesiąca Marcin Tyszkiewicz wraz z wychowawczynią panią Jolantą Trygar wyruszyli do Warszawy, aby odebrać stypendium Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego. Podczas trzydniowego pobytu w stolicy zwiedzili Stare Miasto (pomnik Syrenki Warszawskiej, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Barbakan i pomnik Małego Powstańca), Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina i Pałac w Wilanowie oraz Centrum Nauki Kopernik. Wręczenie certyfikatów nastąpiło w gmachu Sejmu. Certyfikaty zostały wręczone przez Przewodniczącego Rady Fundacji Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Dodatkowo wszyscy uczniowie otrzymali listy gratulacyjne od posłanki Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej. Podczas uroczystości byli obecni również: poseł Ryszard Kalisz, marszałek Jerzy Wenderlich, poseł Cezary Olejniczak oraz syn Jerzego Szmajdzińskiego, Andrzej Szmajdziński.
W ramach Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina odbyło się V Święto Młodzieży Wrzosowej Krainy inaugurujące Święto Miodu i Wina. Święto Młodzieży Wrzosowej Krainy to jedyna w swoim rodzaju okazja do zaprezentowania barwnego wachlarza talentów artystycznych dzieci i młodzieży. Scena POK gościła tego roku: zespół "Tęcza" z PSP w Wysokiej, uczennicę Gabrielę Gabryś, Angelikę Maszczak, Kamila Koniecznego "Emo", "Cykady", "Mozaikę", "Tomografikę", "Chudy i Malina", "Black Street", "Korexx, Szewczyk i Arni", "Kombart". Było wesoło, tanecznie, śpiewająco i wrzosowo.