NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE
Dodane przez Dariusz_Dzwigaj dnia 03/24/2015 20:55:37

Uczniowie Szymon Lewandowski i Krystian Teler z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie pod kierunkiem i opieką pana Pawła Kuźmiaka zajęli I miejsce w województwie dolnośląskim w konkursie na najlepszy Uczniowski Mini Projekt Badawczy z zakresu fizyki. Ich projekt pn. „Praktyczne zastosowanie fizyki na zajęciach robotyki” został oceniony najwyżej przez komisję spośród 13 projektów zgłoszonych z całego województwa dolnośląskiego. Pomysł realizacji i udziału w projekcie wyszedł od uczniów Liceum Ogólnokształcącego – Krystiana Telera i Szymona Lewandowskiego, którzy w ten sposób rozwijają swoje zainteresowania, wiedzę i pasję zdobytą na informatyce. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy i praktyczne zastosowanie praw z fizyki w zakresie elektroniki, mechaniki i zjawisk fizycznych związanych z ruchem. Uczniowie przeprowadzili szereg badań z wykorzystaniem elementów elektronicznych i mechaniczno-elektronicznych, które następnie wykorzystali w celu zbudowania „robota - ręki”. Zaprojektowali sterownik i mechanikę robota oraz zbudowali jego prototyp, w którym wykorzystali serwomechanizmy jako elementy napędowe robota. Sterowanie robotem poza przetwornikiem wykorzystującym ADC (zmiana położenia potencjometru zmienia w czasie rzeczywistym położenie robota) odbywa się również przez zaprojektowany i opracowany oraz stworzony przez uczniów język skryptowy zawarty w ich programie komputerowym napisanym przez nich w języku obiektowym PASCAL pod Windows, który w czasie rzeczywistym steruje funkcjami robota. Program mikrokontrolera został napisany przez uczniów od podstaw w języku BASCOM. Wynikiem projektu jest w pełni autonomiczny robot pełniący funkcję „ręki”.


Uczniowie ten projekt opisali w pracy pisemnej, następnie zaprezentowali działający prototyp robota przed komisją ekspercką Wojewody Dolnośląskiego i publicznością we Wrocławiu. Po prezentacji odpowiadali na pytania ekspertów z dziedziny fizyki oraz na pytania zadawane przez publiczność. Wynik konkursu jest rewelacyjny – na możliwe 60 pkt. nasi uczniowie uzyskali 59, deklasując 12 innych projektów z tej dziedziny, w tym kolegów m.in. z Wrocławia, Głogowa, Jeleniej Góry i innych miejscowości.
Nie byłoby to możliwe bez dotacji Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach programu Banku Ambitnej Młodzieży. W ramach dotacji Państwa Fundacji mogliśmy utworzyć i wyposażyć "Gminne Centrum Robotyki BZ WBK" w sprzęt służący zarówno budowie prototypów robotów, jak również w sprzęt badawczy taki jak: oscyloskop, pirometr, multimetr elektroniczny i inne, bez których udział w w/w projekcie badawczym byłby niemożliwy. Mamy nadzieję, że jest to nasz pierwszy – wielki – ale nie ostatni sukces naukowy z dziedziny, która jest naszą pasją.
Zajęcia tego typu są bardzo przyszłościowe i rzadko są realizowane w liceach ogólnokształcących, a szczególności na poziomie gimnazjum, co powoduje że jesteśmy dumni, że u nas - dzięki zaoferowanemu przez Fundację Banku Zachodniego WBK wsparciu - takie zajęcia funkcjonują i cieszą się coraz większą popularnością.