W pięć dni po Małopolsce
Dodane przez Irena_Orlowska dnia 05/18/2015 19:56:55
Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy o godzinie 6 rano 13 maja br. Po dotarciu w Tatry zwiedziliśmy Bachledówkę (wzgórze o wys. 947 m n.p.m. w samym sercu Podhala, jest to jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry i Beskidy, znajduje się tu Dom Zakonny Paulinów i świątynia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej). Przeszliśmy Drogą Papieską na Gubałówkę, spacerowaliśmy po Gubałówce. Zjechaliśmy i zeszliśmy ( w dwóch grupach) do Zakopanego. Zwiedzaliśmy kościół na Krzeptówkach, Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Sabały, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, zespół skoczni na Krokwi, Kaplicę na Jaszczurówce (kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wg projektu Stanisława Witkiewicza, drewniany w zakopiańskim stylu). Po czym pojechaliśmy do Murzasichla na obiadokolacje i kwaterę do pensjonatu Giewont. Pogoda nam sprzyjała, widoki piękne.
Następnego dnia … deszcz. Mimo to, wyszliśmy w góry – przeszliśmy w jego strugach nad Morskie Oko (największe jezioro w Tatrach, położone na wysokości 1395 m n.p.m.) trasą łatwą i bardzo przyjemną, ale w deszczu … po drodze mijaliśmy m.in. Wodogrzmoty Mickiewicza. I … wysłuchaliśmy mini koncertu naszego przewodnika tatrzańskiego, p. Andrzeja, lutnika, na wykonanych przez niego instrumentach. Morskie Oko podziwialiśmy w pięknym słońcu. Osuszeni, z poprawionymi humorami wracamy do autokaru a tu jak nie lunie! Po przybyciu na kwaterę, przebraliśmy się by zwiedzić Krupówki. Po obiadokolacji i odpoczynku kilkanaście ochotników skorzystało z basenu krytego.
W piątek udaliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy miasto: m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Dąb Wolności, Pomnik Grunwaldzki, ul. Gołębią, Pałac Biskupi, Pomnik Papieża, „okno papieskie”, Kościół Franciszkanów, Rynek, pomnik Piotra Skargi, Kościół Mariacki, gdzie wysłuchaliśmy hejnału, Sukiennice. Przeszliśmy ul. Floriańską obok domu Jana Matejki, Bramą Floriańską, zobaczyliśmy Barbakan. Po czym udaliśmy się na kwaterę do schroniska PTSM przy ul. Grochowej.
W sobotę zwiedziliśmy wzgórze Wawelskie: byliśmy w Katedrze, podziwialiśmy jego wnętrze i Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie, podziwialiśmy Komnaty Królewskie, odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego, Byliśmy na dziedzińcu Collegium Maius a wieczorem zwiedzaliśmy Podziemia Rynku.
W niedzielę pojechaliśmy do Wieliczki – historycznej Kopalni Soli z wykutymi i wyrzeźbionymi w soli podziemnymi korytarzami, salami i kaplicami. Po czym udaliśmy się do Wadowic, rodzinnej miejscowości św. Jana Pawła II, gdzie zwiedziliśmy Dom Rodzinny Karola Wojtyły i muzeum Jemu poświęcone. Oczywiście skonsumowaliśmy kremówki wadowickie.
Ostatnim miejscem które obejrzeliśmy to Auschwitz – Birkenau (hitlerowski obóz koncentracyjny)
Dziękuję paniom: Gizeli Smalec, Lucynie Pawłowskiej i Jolancie Trygar za wspaniałe wsparcie i opiekę nad młodzieżą podczas wycieczki.
Uczniowie nasi godnie reprezentowali naszą szkołę, miasto i ojczyznę. Byli zdyscyplinowani, w skupieniu i z zainteresowaniem chłonęli wiedzę przekazywaną przez przewodników, za co niejednokrotnie otrzymywali od nich pochwały.
Warto nadmienić, że wycieczki nasze realizuje BTS „Kleks” z Głogowa, oraz to, że jesteśmy jedyną szkołą, która organizuje tak długie, pięciodniowe, wycieczki.
Kierownik wycieczki – Irena Orłowska