Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Irenie Sendler
Dodane przez z_promocji dnia 02/17/2019 18:06:48

W dniu 15.02.2019, w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, odbył się Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Irenie Sendler. Patronat nad konkursem objęła po raz trzeci Senator RP Dorota Czudowska. Swoją obecnością w czasie konkursu zaszczycili nas Senator Dorota Czudowska, Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak oraz prof. Stefan Dudra.


Celem konkursu jest m.in. promowanie wartości, takich jak "miłość, tolerancja i pokora", które były najważniejsze w życiu naszej patronki, a które warto i należy uwypuklać współcześnie. Mottem konkursu były słowa: "Aby zło zapanowało, wystarczy, aby ludzie dobrej woli wstrzymali się od czynu". Pragniemy, aby uczniowie poznali szczegóły z życia Ireny Sendler, poznali historię holokaustu i potrafili odnieść płynące z historii przesłania.
W konkursie wzięło udział łącznie 40 uczniów z przemkowskich placówek oświatowych. Zmierzyli się oni z testem zawierającym 34 zadania. Pytania przygotowane zostały na podstawie książek Anny Mieszkowskiej "Dzieci Ireny Sendlerowej" oraz "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej".


Po zmaganiach z testem konkursowym, w oczekiwaniu na wyniki, wszyscy uczestnicy konkursu wysłuchali wywiadu z Panią Senator przeprowadzonego przez członków Koła Młodego Politologa. Do tej rozmowy uczniowie przygotowywali się w trakcie zajęć prowadzonych przez prof. UZ Stefana Dudrę, w ramach projektu "Przemkowski licealista - aktywny obywatel w niepodległej Polsce" realizowanego w ZS dzięki Fundacji Santander.


Po około godzinnym wywiadzie Pani Senator w towarzystwie organizatorów konkursu dyrektor Moniki Dźwigaj oraz nauczyciela historii ZS w Przemkowie Iwony Łopacińskiej-Skraba wręczyła nagrody zwycięzcom i drobne upominki wszystkim uczestnikom konkursu.
Najwyższe lokaty osiągnęli:
I miejsce - Patrycja Piech - Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Przemkowie
II miejsce - Klaudia Cirka - Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Przemkowie
III miejsce - Amelia Kijewska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemkowie
IV miejsce - Aleksandra Piotrowska - Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Przemkowie
V miejsce - Michał Dźwigaj- Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemkowie
VI miejsce - Magdalena Talaga - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej



Dyrekcja Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie składa serdeczne podziękowania Pani Senator Dorocie Czudowskiej za objęcie patronatu nad konkursem, uświetnienie imprezy swoją obecnością oraz ufundowanie nagród dla uczestników. Dziękujemy również Panu Burmistrzowi Jerzemu Szczupakowi za przybycie i ufundowanie czarek miodu dla najlepszej dziesiątki uczestników konkursu.
Bardzo dziękuję również prof. UZ Stefanowi Dudrze za przygotowanie młodzieży do debaty z Panią Senator.
Słowa uznania kieruję również do nauczycieli, którzy zachęcali uczniów do udziału w konkursie, podjęli się trudu przygotowania uczniów do konkursu i zasiedli w komisji konkursowej. Dziękuję nauczycielom Iwonie Łopacińskiej-Skraba, Anecie Sołtysiak oraz Dariuszowi Dźwigajowi.


Monika Dźwigaj