XIII Międzypowiatowe Mistrzostwa Szachowe pod Patronatem Burmistrza Przemkowa
Dodane przez z_promocji dnia 03/24/2019 13:04:12

20 marca 2019 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbyły się XIII Międzypowiatowe Mistrzostwa Szachowe pod Patronatem Burmistrza Przemkowa pana Jerzego Szczupaka.

W tym roku udział w turnieju wzięło 136 szachistów co stanowi rekord, jeżeli chodzi o liczbę uczestników, w stosunku do wcześniejszych edycji. Gościliśmy zawodników z Przemkowa, Wysokiej, Polkowic, Chocianowa, Głogowa, Lubina Szprotawy, Wiechlic, Przecławia, Jędrzychowa, Bolesławca, Zgorzelca, Bogatyni oraz Świdnicy. Już o 9:00 przybyli pierwsi uczestnicy. Po godzinie 10:00 zweryfikowano listy startowe i nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju. Gości, zawodników i ich opiekunów przywitała dyrektor szkoły Monika Dźwigaj - główny organizator turnieju. "Zawsze istnieje właściwe posunięcie. Trzeba je tylko znaleźć." Właśnie takich, przemyślanych i trafnych posunięć na szachownicy wszystkim uczestnikom turnieju życzyła pani dyrektor. Mistrzostwa otworzył w imieniu Burmistrza Przemkowa Sekretarz Gminy Przemków - Leszek Frąckowiak. Sędzią głównym turnieju był uczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Przemkowie - Szymon Dryja. Szymon już jako sześciolatek, sam brał udział w organizowanych w Zespole Szkół Mistrzostwach. To pierwszy turniej, na którym od 12 lat nie wystąpił w roli zawodnika. Tym razem- sprawdził się również w nowej roli - roli sędziego. "Dzisiaj z całą pewnością mógłbym powtórzyć za Frankiem Marshallem - Szachy to mój żywioł. Nauka szachów to moja pasja. Uczę się ich całe życie. Szachy uczą życia. Uczą jak walczyć, jak iść na kompromis, jak się wycofać, by potem ruszyć do ataku. To królewska gra" - powiedział Szymon podczas oficjalnego otwarcia. Sędziego głównego, w trudnej roli arbitra, wspierali Dariusz i Monika Dźwigaj.

rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Grupa A (uczniowie klas 1-3 SP i młodsi) liczyła 38 zawodników. Tu emocje, dotyczące szczególnie przegranych partii były największe. Ostatecznie, z kompletem punktów, zwyciężył w tej kategorii Gabriel Karaszewski z SP nr 5 z Bolesławca. Drugie miejsce zajął Aleksander Mydłowski z SP 2 z Przemkowa, a trzecie Miłosz Żuk z SP Oxpress Bolesławiec. Tuż za podium stanął uczeń klasy 1 SP nr 1 w Przemkowie - pierwszoklasista - Maciej Marcianiak. W grupie B (uczniowie klas IV - VI SP) rywalizowało 49 zawodników. Zwyciężył Michał Grzebieniowski z SP nr 2 z Głogowa. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Róg z SP z Chocianowa, a trzecie Abdella Elnour Michał z SP 3 z Bogatyni. Czwarty był Perek Oskar z SP nr 8 ze Świdnicy. Wszyscy chłopcy zdobyli 6 punktów na 7 rozegranych partii, a o kolejności miejsc zdecydowała punktacja pomocnicza. W grupie C (uczniowie klas VII-VIII SP i klas 3 gimnazjum) rywalizowało 33 szachistów. Puchar zwycięzcy w tej kategorii odebrał Mariusz Weryszko z SP w Przecławiu. Drugie miejsce wywalczył Kacper Werner z SP nr 3 w Polkowicach, a trzecie Michał Wojtanowski z SP nr 10 w Lubinie. Grupa D - OPEN liczyła 16 zawodników. Zwyciężył tu Krzysztof Mydłowski z SP nr 2 w Przemkowie, drugie miejsce zajął Mikołaj Hermaszuk z ZSP ze Szprotawy, a trzecie Mariusz Weryszko z Niegosławic. Wręczono również puchar najmłodszemu zawodnikowi - Filipowi Gomoluch z Głogowa.

Zespołu Szkół w Przemkowie składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Przemkowa Jerzemu Szczupakowi za objęcie patronatem kolejnej imprezy szachowej na ternie naszego miasta. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za ufundowanie pucharów dla zwycięzców i pamiątkowych kubków dla uczestników. Dziękuję również prezesowi klubu UKS "Szach-Mat Przemków" Józefowi Tyrawskiemu i Dariuszowi Dźwigajowi za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Dziękuję uczniom LO w Przemkowie za pomoc w przeprowadzeniu turnieju, a szczególnie uczniowi klasy III LO Szymonowi Dryja za pracę w roli sędziego głównego.
Szachistów z Przemkowa oraz bliższych i dalszych okolic zapraszamy za rok!