czniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie w ramach realizacji projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II" poznają rynek pracy i świat zawodów m.in. poprzez realizacją wycieczek zawodoznawczych. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
27 kwietnia o godzinie 3:00, spod Zespołu Szkół w Przemkowie wyruszyliśmy w daleką podróż do Warszawy. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd do takiego miejsca miał na celu zapoznanie uczniów z nowoczesnymi technologiami. Zainspirowanie do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności oraz poznanie zawodów dotyczących nauki.
Po dwugodzinnym pobycie w Centrum Kopernika, przy pięknej pogodzie, odbyliśmy również spacer po Warszawie. Na trasie spaceru obowiązkowo: Grób Nieznanego Żołnierza, Park Saski, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski z Placem Zamkowym i oczywiście Warszawska Starówka.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Przemkowa 28 kwietnia o godzinie 3:00 rano.
Po niecałych dwóch tygodniach, 9 maja 2012r. kolejny wyjazd. Punkty docelowe to Kopalnia Węgla Kamiennego "Nowa Ruda" oraz Kłodzko. Wizyta w Kopalni Węgla Kamiennego miała na celu poznanie procesu wydobycia węgla i bliższe poznanie trudnej pracy górnika. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką zawodu, poznali środowisko pracy, mieli możliwość obejrzenia wielu modeli maszyn i sprzętów zabezpieczających wraz rozmaitych typów ładunków strzałowych i aparatów ucieczkowych. Do zwiedzania udostępniona była również oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią.
Wyjazd ten umożliwił uczniom poznania obecnych trendów w turystyce. Miejsca, stanowiące niegdyś centra pracy dla tysięcy osób, takie jak Wałbrzych czy odwiedzana Nowa Ruda, są obecnie przekształcane w atrakcje turystyczne.
Najciekawszym punktem wycieczki była bez wątpienia podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla, na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda. Przez około 1,5-godziny, wyposażeni w górnicze hełmy, przemierzaliśmy podziemne wyrobiska. Przewodnik zaprezentował nam sposoby zabezpieczania chodników i objaśnił stosowane niegdyś metody pracy górników. Mogliśmy też zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Dziś mogą z niej skorzystać zwiedzający kopalnię turyści.
Skomplikowanym labiryntem chodników doszliśmy w końcu do szybu, którym przed laty górnicy byli zwożeni do pracy na kolejnych, głębszych poziomach kopalni. Dziś szyb ten jest całkowicie zasypany, ale sceneria wejścia do windy wygląda bardzo realistycznie. W kopalni można wszystkiego dotknąć, przesunąć czy podnieść, aby sprawdzić, jak ciężki był górniczy trud. Warto przy tym pamiętać, że korzystamy z turystycznie udostępnionych korytarzy, natomiast górnicy musieli swoją pracę wykonywać w miejscach o wysokości nie przekraczającej czasem 1 metra, w warunkach wysokiej wilgotności i temperatury.
CiekawostkÄ… i wielkÄ… atrakcjÄ… kopalni jest duch – skarbnik, strzegÄ…cy tajemnic kopalni. Do dziÅ› mieszka on w sztolni i straszy przybyÅ‚ych turystów. Podczas zwiedzania kopalni nie jeden raz udaÅ‚o siÄ™ skarbnikowi przestraszyć uczniów, a szczególnie uczennice z przemkowskiego ZespoÅ‚u Szkół.
Po trudach zwiedzania kopalni i sytym obiedzie, udaliśmy się do Kłodzka. Tu obejrzeliśmy podziemia (labirynty) Twierdzy Kłodzkiej i poznaliśmy bliżej historię miasta. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Ziemi Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem miasta Kłodzka. Zobaczyli, jak można wykorzystać historię miasta i jego zabytki do organizacji turystyki na terenie miasta.
Jednym z celów wycieczki było również zapoznanie uczniów z pracą przewodnika oraz pilota i możliwościami zdobycia kwalifikacji do wykonywania tych zawodów. |