Marzenia stały się motywem przewodnim uroczystości 15-lecia Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, która odbyła się w dniu 17 października 2018 r. w Przemkowskim Ośrodku Kultury. Uroczystość połączona została z obchodami Dnia Edukacji Narodowej i uświetniona wydaniem książki opisującej 15 lat działalności Zespołu Szkół w Przemkowie.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Przemkowa - Jerzy Szczupak; Posłanka na Sejm RP - Ewa Drozd; Proboszcz Parafii pw. WNMP ks. kanonik Krzysztof Mrukowicz; Janusz Matuszak - Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemkowie; Radni Rady Miejskiej w Przemkowie: Helena Krupska, Aleksander Rozkocha oraz Waldemar Urbaniak; Prof. Stefan Dudra - jako przedstawiciel Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Przewodniczący Społecznej Rady Oświaty; Ewa Skrypak - Dyrektor SP nr 1 w Przemkowie, Marzena Biała - Dyrektor PSP w Wysokiej, Lucyna Marciniak SP nr 2 w Przemkowie, Renata Wolanin - Dyrektor Przedszkola nr 2 w Przemkowie, Bogumiła Ornatowska-Cichoszewska - dyrektor POK i Biblioteki; Bogumiła Niemasz - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach; Aneta Maszczak - Komendant Ochotniczego Hufca Pracy w Przemkowie; Maciej Turała - Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemkowie; Anna Krzeszewska - Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemkowie i słuchacze uniwersytetu, Genowefa Jabłońska, prezes przemkowskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Przemkowie; Eugeniusz Habura - Przewodniczący Koła Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie, Ewa Więcek - Prezes Oddziału ZNP w Chojnowie; Teodor Jagielski - Przewodniczący Rady Rodziców; Józef Tarawski - prezes UKS "Szach-Mat Przemków"; pracownicy Urzędu Miejskiego. Na uroczystość przybyli również współpracujący z ZS mieszkańcy gminy Przemków, byli i obecni nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci, uczniowie i ich rodzice.
Około 200 gości przywitała piosenką "Siła marzeń" Aleksandra Piotrowska, uczennica klasy II LO w Przemkowie. Po wysłuchaniu utworu głos zabrali prowadzący Patrycja Piech i Damian Janus, jakże znamiennymi słowami Marka Twaina: "Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą Twoje marzenia. Mali ludzie zawsze to robią. Jednak naprawdę wielcy sprawiają, że Ty także możesz stać się wielki".
Po przywitaniu zebranych przez dyrektora szkoły Monikę Dźwigaj wysłuchaliśmy wielu miłych słów i życzeń od przybyłych na uroczystość gości. Odczytano również listy gratulacyjne od osób, które nie mogły przybyć na uroczystość. Byli to: Elżbieta Stępień - posłanka na Sejm RP, Marzena Machałek - Podsekretarz Stanu w Kancelarii MEN, prof. Jarosław Dudek - Dziekan Wydziału Humanistycznego UZ oraz Starosta Powiatu Polkowickiego Marek Tramś.
W trakcie apelu odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych. Jednym z artystycznych akcentów, który był jednocześnie życzeniami dla wszystkich pracowników ZS była piękna recytacja wiersza "Trzeba marzyć" w wykonaniu uczennic klasy I LO Zuzanny Świdzińskiej i Malwiny Lipiec.
W dalszej części eksperymenty kuchenne - a właściwie pedagogiczne - Huberta Masternaka i Patryka Skrobaka doprowadziły nas do autoprezentacji uczniów klasy II LO Dominiki Kowalskiej i Dariusza Góralskiego. Autoprezentacja uczniów była w całości ich autorstwa. I jak słusznie zaznaczyli prowadzący, z takimi eksperymentami są w stanie wytrzymać wyłącznie anioły, czyli nauczyciele ZS. Z dedykacją dla byłych i obecnych pedagogów wysłuchaliśmy piosenki "A ja będę Twym Aniołem" w wykonaniu Oli Piotrowskiej i Szymona Dryja. Na naszej akademii nie zabrakło humoru. Mieliśmy możliwość obejrzenia premiery autorskiego kabaretu "Pawełek" uczniów klasy I LO. W kabarecie wystąpili: Igor Grocholski, Jakub Panicz i Julian Wojtowicz. Po sporej dawce humoru zaprosiliśmy na chwilę refleksji. Najpierw obejrzeliśmy taniec Adrianny Jagielskiej uczennicy klasy III LO.
Następnie wysłuchaliśmy profesjonalnego wykonania utworu Czesława Niemena przez Panią Karolinę Furmanowicz, która uczyła języka angielskiego w ZS w latach 2007 - 2017. Występy poprzedziły prezentację historii 15 lat naszej szkoły. Prezentacja została połączona przez dyrektora szkoły Monikę Dźwigaj z promocją publikacji wydanej na okoliczność 15 lat działalności ZS. W tej części uroczystości, poza Panią dyrektor głos zabrali również współautorzy książki prof. Stefan Dudra i Paweł Kuźmiak. Podzielili się oni swoją refleksja na temat pracy nad książką i podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. "Pisanie książek jest dla mnie wielkim wyzwaniem i przygodą intelektualną. Traktuję to jako pewien obowiązek, którego celem jest zatrzymanie w "kadrze kartki" tej odległej i bliskiej przeszłości. Przeszłości, która jest jednocześnie ważnym elementem budowania teraźniejszości". - Powiedział prof. Stefan Dudra - "Takim wyzwaniem była praca z moimi przyjaciółmi, nad prezentowaną dzisiaj monografią, która stała się dla mnie osobiście odkrywaniem dziejów tego co działo się w Zespole Szkół w ostatnim piętnastoleciu. A działo się naprawdę dużo. Jestem dumny, że dzisiaj mogę powiedzieć o Zespole Szkół, że jest to "Nasza Szkoła", o którą należy dbać, aby w dalszym ciągu mogła się rozwijać". Autorzy złożyli podziękowania dyrektorom, którzy kierowali Zespołem Szkół, wszystkim nauczycielom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w pracę dydaktyczną i pozadydaktyczną Zespołu oraz uczniom, którzy zdecydowali się kontynuować edukację w Przemkowie. Do tych podziękowań dyrektor szkoły dołączyła serdeczne podziękowania dla Burmistrzowi Przemkowa - Pana Jerzego Szczupaka za sfinansowanie wydania publikacji.
W czasie prezentacji historii 15 lat działalności ZS, wspominana uroczystość Nadania Szkole Imienia Ireny Sendler, została podkreślona recytacją wierszy ku czci Patronki w wykonaniu Nikoli Sikorskiej, Huberta Masternaka oraz Patryka Skrobaka. Ogrom wartości edukacyjnych i wychowawczych, jakie niosą za sobą wszystkie realizowane w szkole działania, przedstawione w prezentacji przez dyrektora szkoły Monikę Dźwigaj, wymownie podsumowała słowami Elizy Orzeszkowej Joanna Mackiewicz - uczennica klasy II LO. Isabel Allende powiedziała "Opisuj to, co nie powinno zostać zapomniane". "Niech ta publikacja będzie zwieńczeniem pewnego dzieła, niech stanie się naszym hołdem dla wszystkich pracowników i uczniów ZS w Przemkowie" - zakończyła swoją wypowiedź dyrektor Monika Dźwigaj i zaprosiła wszystkich do lektury.
Ostatnim artystycznym akcentem wieczoru był występ naszego marzyciela Szymona Dryja w piosence "Chcę tu zostać".
Podsumowując uroczystość Pani Dyrektor powiedziała: "Podążajcie za swoimi marzeniami i nie pozwólcie by ktokolwiek zawrócił was ze ścieżki, którą wybraliście. Wierzcie w siebie i nie bójcie się realizować swoich planów. Możliwe, że będziecie musieli podjąć ryzyko i bardzo się napracować, ale dzięki temu odnajdziecie satysfakcję i spokój wewnętrzny. Spełniajcie swoje marzenia!"
Wszyscy obecni na uroczystości otrzymali wydaną na uroczystość 15-lecia Zespołu Szkół książkę. Po części oficjalnej autorzy rozdawali autografy.
Wspomnienia związane z pracą i z nauka w ZS miały również miejsce przy filiżance kawy po zakończeniu oficjalnej części uroczystości.
Dyrektor Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie serdecznie dziękuje wszystkim za przybycie na uroczystość. Dziękuję nauczycielom i uczniom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie święta. Szczególne podziękowania kieruję do wymienionych w artykule młodych artystów oraz nauczycieli: Danuty Nowakowskiej, Renaty Podgórskiej, Iwony Łopacińskiej-Skraba, Jolanty Trygar, Małgorzaty Zawiłowicz oraz Adama Rusynko i Magdaleny Żuchowskiej-Jakubowskiej.
Dziękuję współautorom prezentowanej publikacji: prof. Stefanowi Dudrze i Pawłowi Kuźmiakowi za ogrom pracy włożony w jej powstanie i wiarę w to, że "marzenia się spełniają" oraz Burmistrzowi Przemkowa - Jerzemu Szczupakowi za sfinansowanie wydania książki.
Monika Dźwigaj |