"W każdym bochnie chleba
tkwi ziarnko zboża,
okruch soli,
kropla wody,
praca rąk człowieka
i dobroć Boża"
F. Rak
25.10.2018r. już po raz dziesiąty zostało zorganizowane "Święto Chleba w Szkole" pt. "Od ziarenka do bochenka". Uczniowie Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie (Klaudia Kurkowska II LO, Malwina Lipiec I LO, Daria Kozłowska I LO, Aleksandra Jas II LO) i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie (Hubert Drożdż IIIa gim., Gracjan Lewsza IIIa gim, Adrianna Więckiewicz IIIa gim.) zaprezentowali w wierszach wędrówkę złocistych ziaren zbóż do "uświęconego bochna chleba". Prowadząca apel Klaudia Kurkowska przybliżyła społeczności szkolnej historię chleba, znaczenie jego w tradycji i liturgii chrześcijańskiej, podkreślała, że pieczywo w różnych formach towarzyszyło obrzędom dorocznym i rodzinnym, np. Wigilii Bożego Narodzenia, Wielkanocy, dożynkom, narodzinom, ślubom, że jeszcze do niedawna pieczenie chleba należało do najważniejszych kobiecych prac domowych i związanie z nim były liczne magiczne zwyczaje, należy zatem zawsze szanować chleb.
O zlepku żytni! okruszyno marna!
Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!
Z twoimi losy jak ściśle się splata
I jasny pałac, i chruściana chata!
W. Syrokomla
Słowa powyższego wiersza przy dźwiękach wiolonczeli Alicji Niemczyk z klasy VII a SP nr 1 podkreślają, że chleb niezależnie od statusu społecznego i czasu jest, był i będzie ważny dla każdego człowieka.
Zespół ludowy "Marzenie" swoim występem uświetnił X Święto Chleba. Honorowy gość pani Grażyna Borek- prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Przemkowie, która corocznie nieodpłatnie przekazuje śliczne, rumiane i zdobione bochny razowego chlebka, zaszczyciła swą obecnością naszą miedzy szkolną uroczystość. Po część artystyczno-edukacyjnej nastąpiła część kulinarna czyli poczęstunek.
"Dziel z innymi swój chleb, a lepiej będzie Ci smakował..." te inne przysłowia zdobiące korytarze szkolne, będą społeczności szkolnej towarzyszyć przez cały rok szkolny, by w kolejnym świętować XI już Święto Chleba Szkoły w Szkole.
Małgorzata Zawiłowicz
|