11 kwietnia 2019 r. licealiści z Zespołu Szkół w Przemkowie oraz uczniowie klas VII i VIII SP nr 1 w Przemkowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Cottbus. Głównym celem wyjazdu był udział w kolejnym polsko-niemieckim dialogu obywatelskim. Przed dyskusją o przyszłości Unii Europejskiej mieliśmy możliwość poznać urokliwego miasta Cottbus - kulturalnej stolicy Dolnych Łużyc. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Parku w Branitz, który jest szczytowym osiągnięciem księcia Pücklera - ogrodnika i artysty. Oryginalnym symbolem parku krajobrazowego są piramidy. Jedna z nich nazwana Tumulusem jest jego grobowcem. Kolejny punkt wyjazdu to zwiedzanie rynku i spacer wokół starych, idealnie utrzymanych kamienic.
Na koniec udaliśmy się do BTU czyli Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego, gdzie rozpoczął się drugi dialog obywatelski skierowany do młodzieży z Polski i Niemiec. Pomysłodawcą dialogów transgranicznych jest Komisja Europejska. Nasz udział w tym spotkaniu był możliwy dzięki współpracy z instytutem politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Przemkowa i Zielonej Góry oraz studenci UZ i BTU. Do dyskusji z młodzieżą zostali zaproszeni eksperci, pracownicy Komisji Europejskiej oraz nauczyciele akademiccy.
O nowych wyzwaniach stojących przed Unią Europejską w kontekście zapisów "Białej Księgi" rozmawiali zaproszeni eksperci: Reinhard Hönighaus oraz Piotr Świtalski - rzecznicy prasowi Komisji Europejskiej w Niemczech i Polsce, Carsten Jacob - dyrektor biura Euroregionu Sprawa-Nysa-Bóbr oraz dr hab. n. praw. Jan Hoffmann - zastępca dyrektora Centrum Nauk Prawnych i Administracyjnych BTU Cottbus. Uniwersytet Zielonogórski podczas dialogu reprezentował prof. Wiesław Hładkiewicz - polski politolog oraz prof. UZ Stefan Dudra.
Po części panelowej uczestnicy wzięli udział w moderowanych dyskusjach, podczas których rozmawiano o priorytetach przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Dialogi obywatelskie mają stanowić szeroką przestrzenią do wyrażenia własnych opinii i postaw. Ich zadaniem ma być podniesienie poziomu zaangażowania i uczestnictwa obywateli w demokratycznym funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zwiększenie ich świadomości, co do roli, jaką mogą odgrywać w kształtowaniu polityki europejskiej, a tym samym w kształtowaniu przyszłości Europy. Kolejne spotkanie 06 maja w Guben.
|