26-27 września 2015 r. w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie upłynął pod hasłem „Zbieramy fundusze na remonty”. We wrześniu nauczyciele i rodzice naszej szkoły podjęli decyzję – „wykorzystajmy Święto Miodu i Wina na zbiórkę funduszy na remonty w naszej szkole”. Do akcji bardzo ochoczo przyłączyli się uczniowie. Okazało się, że wspólnie stworzyliśmy ponownie bardzo „przedsiębiorczą ekipę”. Już w poprzednim roku podjęliśmy taką samą akcję zbierając pieniądze na założenie monitoringu wizyjnego. I udało się!!! Monitoring działa!!! Sprzedaż domowych wypieków, ciasta i ciasteczek, chleba ze smalcem, domowych przetworów… przyciągały tłumy. „Klienci” mogli również nabyć wytwory pracy uczniów – decoupage - wykonane przez uczniów pod okiem nauczycieli świetlicy oraz poczęstować się grochówką przygotowaną przez nasze panie kucharki. Współpraca okazała się bardzo owocna. Wspaniałych domowych produktów skosztowały setki osób odwiedzających Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, a wśród nich: pan Piotr Borys, pan poseł na sejm RP Ryszard Zbrzyzny, pani poseł na Sejm RP Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i pan wicestarosta polkowicki Kamil Ciupak. Do wspólnego sukcesu przyczyniło się wiele osób zaangażowanych w organizację naszego Kiermaszu. Dyrekcja Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie składa gorące podziękowania wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom i osobom zaangażowanym w organizację i przebieg naszej „akcji” podczas Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy do Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Przemkowie, pani Monice Urbaniak-Halla dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie oraz państwu Tyliszczak.
W piątek 25 września 2015 w Zespole Szkół od samego rana było już głośno. W atmosferze czuć było wahanie, niepewność, ale i ...radość. Bo o to tegoż dnia pierwszaki miały być przyjęte w poczet uczniów Zespołu Szkół - gimnazjum, liceum i szkoły zawodowej. Nasza uroczystość odbyła się po raz piętnasty i nawiązuje tradycją do średniowiecznych otrzęsin żaków. Zgodnie z tradycją Zespołu Szkół uroczystość Otrzęsin przygotowuje Samorząd Uczniowski, który przygotowuje konkurencję dla pierwszaków. Otrzęsiny poprowadzili - uczeń trzeciej klasy liceum Szymon Lewandowski i uczennica klasy trzeciej gimnazjum Basia Skrzyńska. Przebieg konkurencji oceniała komisja w składzie - ksiądz Michał Płończak, pani Lucyna Pawłowska i pani Danuta Nowakowska. Uroczystość przebiegała w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Na koniec wszyscy uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie.
Dnia 24 września 2015 w Zespole Szkół gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr im. Janusza Korczaka, którzy w ramach obchodów V WMTDay sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia wśród nauczycieli, pracowników i uczniów Zespołu Szkół. Zgodnie z hasłem "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają" przepytani zostali uczniowie przemkowskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Publicznego Gimnazjum, a także ich nauczyciele, a nawet dyrekcję. Wizyta młodych matematyków ze szkoły podstawowej spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem i stała się głównym wydarzeniem dnia. Serdecznie dziękujemy!!!
Dnia 22 września 2015 odbyła się po raz czternasty cykliczna impreza Bieg na Orientację – Wyprawy Odkrywców. Organizatorem biegu był Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego. W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział cztery drużyny reprezentujące szkoły z terenu powiatu polkowickiego - dwa gimnazja z Polkowic, Gimnazjum z Radwanic i reprezentacja naszego gimnazjum. Uczestnicy zawodów zmagali się z różnorodnymi zadaniami z zakresu geografii, biologii i elementów historii gminy Przemków oraz znajomością regionu. Ze zwycięstwa cieszyła się drużyna, która uzyskała najwyższe wyniki. Wygrali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Polkowicach im. Jana Pawła II pod opieką pani Janiny Robak, II miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie pod opieką pani Joanny Stafiniak, III miejsce uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Polkowicach im. Marii Skłodowskiej – Curie, a IV miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Radwanicach pod opieką pani Marii Rychlik.
Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz każdy z uczestników nagrody książkowe i inne upominki ufundowane przez zarząd Powiatu w Polkowicach. Uroczystość oraz moment rozdania nagród uświetnił swoją obecnością pan Krzysztof Nowicki – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Polkowickiego. Na początku imprezy swoją obecnością zaszczycił nas także pan Kamil Ciupak- Wicestarosta Polkowicki.Na zakończenie imprezy odbyło się ognisko, podczas którego uczestnicy piekli kiełbaski. Dopisała pogoda, co w czasie imprezy plenerowej jest niezwykle ważne. Bardzo istotne podczas realizacji imprezy jest także miejsce, w którym zorganizowana jest baza biegu – impreza odbywa się na terenie Domu Wczasów Dziecięcych, gdzie gościnność pani dyrektor Moniki Urbaniak- Halla jest od początku nieoceniona.Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu, opiekunom drużyn, panu Markowi Tramś – Staroście Polkowickiemu i całemu Zarządowi, panu Krzysztofowi Nowickiemu,panu Wojciechowi Żbikowskiemu, panu Lucjanowi Zawadzkiemu.
15 września uczniowie Zespołu Szkół pod kierunkiem pani Iwony Łopacińskiej-Skraba zorganizowali debatę „Polska nie powinna przyjmować uchodźców i uchodźczyń”. W debacie uczestniczyło 35 uczniów, reprezentujących gimnazjum, LO i ZSZ. Debata pozwoliła poznać uczniom zdanie innych osób na temat uchodźców, skorelować swoje opinie i nauczyć się ich bronić. Uczniowie przygotowali się do dyskusji, wykazując się znajomością publikacji w prasie i sieci na ten temat. Dyskusja przebiegała bardzo kulturalnie. Większość uczniów uważała, że Polska nie może sobie pozwolić na przyjęcie uchodźców, ponieważ najpierw powinniśmy zadbać o polskie interesy, zapewnić pracę bezrobotnym, przygotować zaplecze socjalne dla osób ubogich.
7 września 2015 r. duża grupa uczniów szkół gimnazjalnych z rejonu legnicko-jeleniogórskiego odebrało w Warszawie certyfikaty stypendialne Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego. Stypendia przyznawane są uczniom osiągającym sukcesy w nauce i sporcie. Środki na stypendia pochodzą z akcji charytatywnych organizowanych przez Fundację oraz z darowizn. Fundację im. Jerzego Szmajdzińskiego powołano do życia w marcu 2011 roku, w niecały rok po tragicznej śmierci Jerzego Szmajdzińskiego w katastrofie smoleńskiej. Przewodniczącym Rady Fundacji jest Aleksander Kwaśniewski. Wśród uczniów wyróżnionych stypendiami jest uczennica Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie – Joanna Surżykiewicz. W dniu 6 września 2015r. Joasia wyruszyła do Warszawy, aby odebrać stypendium dla ucznia wyróżniającego się osiągnięciami w sporcie lub nauce. Podczas pobytu w Stolicy stypendyści zwiedzani li m.in. Stare Miasto, pomnik Syrenki Warszawskiej, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Barbakan i pomnik Małego Powstańca, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina i Pałac w Wilanowie. W Wilanowie dolnośląscy uczniowie mieli okazję złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie Jerzego Szmajdzińskiego, patrona Fundacji. Przed wręczeniem certyfikatów, uczniowie mieli jeszcze jedną niespodziankę, a mianowicie byli w Centrum Nauki Kopernik, które robi piorunujące wrażenie. Po odebraniu certyfikatów było zwiedzanie Sejmu i pamiątkowe zdjęcia, a następnie powrót do domu. Certyfikaty zostały wręczone przez Przewodniczącego Rady Fundacji Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Dodatkowo wszyscy uczniowie otrzymali listy gratulacyjne od posłanki Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej.
Inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły, odśpiewaniu hymnu narodowego oraz oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 przez pana Dariusza Dźwigaja, dyrektora Zespołu Szkół. W swoim wystąpieniu pan dyrektor powitał nowych uczniów gimnazjum, liceum i szkoły zawodowej, pozostałych uczniów wszystkich klas i szkół, nauczycieli i pracowników szkoły oraz przybyłych gości. Przedstawił wychowawców poszczególnych klas.
Po wyprowadzeniu sztandaru rozpoczęła się cześć artystyczna upamiętniająca wybuch wojny w 1939 roku. W uroczystości nie zabrakło adekwatnej poezji polskiej. Zostały zaprezentowane utwory: Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, Słonimskiego „Alarm”, Kaczmarskiego: „Ballada wrześniowa” i „Rozbite oddziały”, Romockiego: „Modlitwa Szarych Szeregów”. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy 2A, Joanna Surżykiewicz i Aleksandra Piotrowska.
Po zakończeniu uroczystości odbyła się krótka sesja fotograficzna, podczas której klasy pierwsze gimnazjum, liceum ogólnokształcącego i szkoły zawodowej zostały uwiecznione na klasowych zdjęciach.
Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy o godzinie 6 rano 13 maja br. Po dotarciu w Tatry zwiedziliśmy Bachledówkę (wzgórze o wys. 947 m n.p.m. w samym sercu Podhala, jest to jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry i Beskidy, znajduje się tu Dom Zakonny Paulinów i świątynia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej). Przeszliśmy Drogą Papieską na Gubałówkę, spacerowaliśmy po Gubałówce. Zjechaliśmy i zeszliśmy ( w dwóch grupach) do Zakopanego. Zwiedzaliśmy kościół na Krzeptówkach, Pomnik Tytusa Chałubińskiego i Sabały, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, zespół skoczni na Krokwi, Kaplicę na Jaszczurówce (kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wg projektu Stanisława Witkiewicza, drewniany w zakopiańskim stylu). Po czym pojechaliśmy do Murzasichla na obiadokolacje i kwaterę do pensjonatu Giewont. Pogoda nam sprzyjała, widoki piękne.
Następnego dnia … deszcz. Mimo to, wyszliśmy w góry – przeszliśmy w jego strugach nad Morskie Oko (największe jezioro w Tatrach, położone na wysokości 1395 m n.p.m.) trasą łatwą i bardzo przyjemną, ale w deszczu … po drodze mijaliśmy m.in. Wodogrzmoty Mickiewicza. I … wysłuchaliśmy mini koncertu naszego przewodnika tatrzańskiego, p. Andrzeja, lutnika, na wykonanych przez niego instrumentach. Morskie Oko podziwialiśmy w pięknym słońcu. Osuszeni, z poprawionymi humorami wracamy do autokaru a tu jak nie lunie! Po przybyciu na kwaterę, przebraliśmy się by zwiedzić Krupówki. Po obiadokolacji i odpoczynku kilkanaście ochotników skorzystało z basenu krytego.
W piątek udaliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy miasto: m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Dąb Wolności, Pomnik Grunwaldzki, ul. Gołębią, Pałac Biskupi, Pomnik Papieża, „okno papieskie”, Kościół Franciszkanów, Rynek, pomnik Piotra Skargi, Kościół Mariacki, gdzie wysłuchaliśmy hejnału, Sukiennice. Przeszliśmy ul. Floriańską obok domu Jana Matejki, Bramą Floriańską, zobaczyliśmy Barbakan. Po czym udaliśmy się na kwaterę do schroniska PTSM przy ul. Grochowej.
W sobotę zwiedziliśmy wzgórze Wawelskie: byliśmy w Katedrze, podziwialiśmy jego wnętrze i Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie, podziwialiśmy Komnaty Królewskie, odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego, Byliśmy na dziedzińcu Collegium Maius a wieczorem zwiedzaliśmy Podziemia Rynku.
W niedzielę pojechaliśmy do Wieliczki – historycznej Kopalni Soli z wykutymi i wyrzeźbionymi w soli podziemnymi korytarzami, salami i kaplicami. Po czym udaliśmy się do Wadowic, rodzinnej miejscowości św. Jana Pawła II, gdzie zwiedziliśmy Dom Rodzinny Karola Wojtyły i muzeum Jemu poświęcone. Oczywiście skonsumowaliśmy kremówki wadowickie.
Ostatnim miejscem które obejrzeliśmy to Auschwitz – Birkenau (hitlerowski obóz koncentracyjny)
Dziękuję paniom: Gizeli Smalec, Lucynie Pawłowskiej i Jolancie Trygar za wspaniałe wsparcie i opiekę nad młodzieżą podczas wycieczki.
Uczniowie nasi godnie reprezentowali naszą szkołę, miasto i ojczyznę. Byli zdyscyplinowani, w skupieniu i z zainteresowaniem chłonęli wiedzę przekazywaną przez przewodników, za co niejednokrotnie otrzymywali od nich pochwały.
Warto nadmienić, że wycieczki nasze realizuje BTS „Kleks” z Głogowa, oraz to, że jesteśmy jedyną szkołą, która organizuje tak długie, pięciodniowe, wycieczki.
Kierownik wycieczki – Irena Orłowska
W ramach Gminnego Centrum Robotyki BZ WBK odbywają się kolejne zajęcia, podczas których mamy szansę rozwijać swoje pasje i umiejętności w dziedzinie robotyki. Przedstawiany wcześniej prototyp robota-ręki to nie jedyna praca jaką wykonamy. Aktualnie pracujemy nad modelami jeżdżącymi, które finalnie mają wyjechać z labiryntu lub utrzymywać właściwy kurs jazdy. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z zajęć.
Postanowiliśmy skonstruować robota jeżdżącego, który będzie mógł pełnić kilka funkcji. Już można nim sterować zdalnie i w ten sposób przekazywane są również polecenia robota. W tej konstrukcji wykorzystaliśmy serwomechanizmy w roli ruchomej "głowy" robota. Jego "oczami" jest ultradźwiękowy czujnik odległości.
Jednak najistotniejszym elementem naszego nowego robota jest magnetometr oraz akcelerometr, które skalibrowane razem pozwolą kontrolować robotowi jego położenie i podejmować właściwe decyzje w labiryncie.
Poniżej prezentujemy filmik z prób i testów (udanych) naszego robota.
Piąty, finałowy turniej III Grand Prix w Szachach Szybkich o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, odbył się dopiero 29 kwietnia. Sędzią głównym zawodów był oczywiście pan Stanisław Stępiński. W młodszej grupie rywalizowało tym razem trzynastu szachistów grając siedem rund po dziesięć minut. W starszej grupie rywalizowało 18 zawodników. W kategorii szkół podstawowych w V Turnieju I miejsce zajął Michał Marciniak, drugie Adrian Tarawski, trzecie - Hubert Kuźmiak. W grupie starszej ponownie zwyciężył Szymon Dryja z klasy drugiej gimnazjum, drugi był Przemysław Mendel, trzeci - Krystian Teler, uczeń klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego.
W klasyfikacji generalnej w kategorii szkół podstawowych uwzględniono 14 młodych szachistów. Najwięcej punktów (29) zgromadził zajmując tym samym I miejsce Adrian Tarawski. Drugie miejsce zajął z 27 punktami Michał Dźwigaj, zaś trzecie z 20 punktami Szymon Baj. W grupie starszej pierwsze miejsce zajął z 27 punktami Szymon Dryja, drugie z 23,5 punktami Przemysław Mendel, trzecie z 21,5 punktami Krystian Teler. Laureaci z trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary ufundowane przez dyrektora Zespołu Szkół, zaś każdy zawodnik dyplom i nagrody rzeczowe. Ogromne podziękowania składamy panu Stanisławowi Stępińskiemu za sędziowanie i pomoc w organizacji oraz państwu Elżbiecie i Waldemarowi Mendel za ufundowanie poczęstunków i części nagród. Dziękujemy!!!
Po raz czwarty, 25 kwietnia 2015 r., odbył się Dzień Otwarty dla uczniów szkół podstawowych w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Tego dnia nasza szkoła otworzyła swe podwoje przed szóstoklasistami i ich rodzicami oraz wszystkimi, którzy mieli ochotę odwiedzić nas. Przybyli goście mogli obejrzeć szkołę, zapoznać się z ofertą edukacyjną, uczestniczyć w szeregu zajęć, porozmawiać z nauczycielami i uczniami. Dzień Otwarty wszedł na stałe do szkolnej tradycji. Szóstoklasiści oczekują go. Taki dzień ma zbliżyć uczniów do szkoły.
Zostały przygotowane specjalne pokazy, wystawy oraz występy. Uczniowie klas szóstych mogli zapoznać się z przeszłością geologiczną Przemkowa, przyjrzeć się swemu miastu w fotografii, uczestniczyć w próbach teatralnych, pobawić się w skojarzenia polsko-angielskie, uczestniczyć w doświadczeniach fizycznych, zapoznać się z prezentacjami przedstawiającymi działania szkoły i projektami, w których nasza szkoła bierze udział. Był też mecz piłki halowej, pokazy resuscytacji, fitness z „Chodakowską”, mini koncert zespołu instrumentalnego, sSzachy dla każdego, „Herbatka u królowej”, wielki test historyczny, decoupage i wiele innych atrakcji.
Wszyscy mogli poczęstować się rarytasami z ziemniaka, przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły. I uczniowie, i ich rodzice wychodzili zadowoleni.