W dniu 21.03.2017 r. roku w Chocianowie odbyły się eliminacje chłopców do Wojewódzkich Mistrzostw Halowej Piłki Nożnej Drużyn OHP, które corocznie odbywają się w Legnicy.
Organizatorem rozgrywek był 1-13 Hufiec Pracy w Przemkowie. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje z: HP Przemków i HP Polkowice. Celem rozgrywek było wyłonienie zwycięskiej drużyny, która weźmie udział w wojewódzkich mistrzostwach organizowanych w Legnicy. Reprezentacja z Hufca Pracy w Przemkowie, wygrała 7:3 pokonując drużynę z Polkowic, i tym samym awansowała do turnieju w Legnicy. Brawa za mądrą grę, zaangażowanie zespołu podczas całego turnieju i sporo przemyślanych składnych akcji, które w rezultacie przyniosły nam zwycięstwo. Teraz przed chłopcami gorący okres przygotowań do dalszych rozgrywek. Mamy nadzieję, że przyniosą one oczekiwane efekty.
Jak co roku 14 lutego, bielawska scena teatralna rozbrzmiewała „miłosnymi” dźwiękami, a to za sprawą uczestników VII Festiwalu Piosenki o Miłości „Minutka”. Do konkursu zakwalifikowano 17uczestników. Wykonaniom piosenek przysłuchiwało się się jury w składzie: Agnieszka Oryńska Lisiecka – aktorka teatru muzycznego Capitol, Natalia Hiller – nauczyciel i muzykolog i Magdalena Sośnicka-Dzwonek, dziennikarz Radio Zet Gold. Po wysłuchaniu wszystkich artystów jury zdecydowało przyznać II miejsce Angelice Maszczak za wykonanie piosenki Agnieszki Osieckiej pt.: ”Miasteczko cud”.
Konkurs piosenki wykonywanej w dowolnym, obcym języku cieszy się nie tylko ogromną popularnością wśród młodych wykonawców, ale również wysokim poziomem artystycznym. O czym mogli przekonać się widzowie Koncertu Galowego Festiwalu Piosenki” Muzyka nie zna granic” organizowanym w Lesznie. Jury festiwalowe w składzie: przewodniczący – dr Robert Rachuta, wykładowca Akademii Muzycznej. Członkowie – Małgorzata Pawlak (trener wokalny), Magdalena Nowacka (nauczyciel muzyki), Krzysztof Dziuba (aktor). W burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców konkursu. W kategorii gimnazjów drugie miejsce zdobyła uczennica Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie - Angelika Maszczak za wykonanie utworu z repertuaru Barbry Streisand.
W czwartek 16.03.2017 odbyła się uroczysta Gala XIX Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej. W sali głównej Centrum Kultury Muza spotkali się fani języka angielskiego i miłośnicy piosenki. Imprezę uświetnili przedstawiciele Lubińskiego Urzędu Miasta, Starostwa Lubińskiego, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście. Jury w czteroosobowym składzie wysłuchało wyłonionych podczas sobotnich eliminacji 6 finalistów w kategorii gimnazjum oraz 6 solistów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Po naradzie postanowiono przyznać III miejsce dla Angeliki Maszczak. Angelika otrzymała również nagrodę specjalną ufundowaną przez Centrum Artystyczo- Edykacyjne „ZG Muzyk”.
21 marca, jak rokrocznie, w naszej szkole władze przejęli uczniowie. O godzinie 08:21 pan Dariusz Dźwigaj, dyrektor naszego zespołu, przekazał klucze przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Basi Skrzyńskiej.
Po czym uczniowie odpowiedzialni za poszczególne stacje wraz z opiekunami (nauczycielami) pobrali przygotowane a niezbędne i konieczne do wykonania zadania materiały, udali się na wyznaczone miejsca i ... oczekiwali na patrole klasowe.
Wychowawcy ze swoimi uczniami, mieli za zadanie odnaleźć 13 stacji, umieszczonych w okolicach szkoły i wykonać zadania:
1. ułożyć jak najwięcej rymów do słowa wiosna
2. ułożyć jak najwięcej słów z liter słowa przedwiośnie
3. pomalować wiosenne jaja
4. namalować portret wychowawcy z zawiązanymi oczyma
5. namalować portret klasy
6. dopasować nazwy do 10 obrazków wiosennych roślin
7. rozwiązać wiosenną krzyżówkę
8. wykonać twarz Marzanny na bristolu
9. ułożyć i wykonać wiosenną piosenkę
10. pomalować wiosennie paznokcie
11. wykonać rzut do kosza 10 szyszkami
12. wykonać makijaż wiosenny
13. wykonać wianek z dostępnych materiałów
Po wykonaniu wszystkich zadań, oczywiscie punktowanych oraz po przybyciu ostatniego patrolu klasowego, jury w osobach pań dyrektorek: Agnieszki Wałowskiej i Elżbiety Kaniewskiej ustaliło kolejność patroli. Oto ona:
I miejsce
klasa III a gimnazjum - 80,5 pkt
II miejsce:
klasa I LO - 80 pkt
III miejsce
klasa II LO - 79,5 pkt.
Ostatni patrol uzyskał 68,5 pkt, niewielka różnica, co świadczy o pełnym zaangażowaniu uczniów
Wszystkim pięknie dziękujemy za udział, zaangażowanie w wykonywanie zadań oraz wspaniałą zabawę.
Opiekunowie SU
W sobotę i niedzielę 18-19 marca Przemków ponownie gościł szachistów z całego rejonu, a nawet z dalszych od Przemkowa części Polski. Na dwudniowy Klasyfikacyjny Turniej Szachowy Przemków 2017 przybyli miłośnicy "królewskiej gry" m.in. z: Szprotawy, Lubin, Polkowic, Chocianowa, Wrocławia, Legnicy, Gościeszowic, Wiechlic, Niegosławic, Głogowa, oczywiście z Przemkowa, a nawet ze Szczecina. Organizatorami turnieju był UKS Szach-Mat Przemków i Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Była to kolejna wspólna impreza szachowa po wrześniowym Turnieju Klasyfikacyjnym "Szachy - Sport, Nauka, Pasja" i cyklu "Przemkowska Liga Szachowa pod Patronatem Burmistrza Przemkowa". Tym razem szachiści rywalizowali w trzech grupach podzielonych według rankingów szachowych. W każdej grupie można było uzyskać lub podwyższyć kategorię szachowe. Ogółem w trzech grupach rywalizowało 54 szachistów. Sędzią głównym zawodów był pan Artur Adamek. W grupie C (ranking 1000-1100) I miejsce zajął Albert Janik, II miejsce - Radosław Sroczyński, III miejsce - Aleksander Mydłowski. W grupie B (1200-1400) I miejsce zajął Piotr Zapolski, II miejsce - Antoni Komendecki, III miejsce Michał Wojtanowski. W grupie A walka trwała najdłużej. Ostatecznie I miejsce zajął Bartosz Patla, II miejsce - Jakub Kaczmarczyk, III miejsce Bartłomiej Róg. Zwycięzcy otrzymali puchary. Aż 20 szachistów uzyskało lub podwyższyło swoje kategorię. Wśród uczestników turnieju znalazło się czworo uczniów z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Trzech uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Przemkowie - Damian Lewandowski, Michał Mazur i Krystian Teler (V miejsce w grupie B) oraz uczennica Publicznego Gimnazjum - Małgorzata Muszyńska. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników poczęstunek. Serdecznie dziękujemy za odwiedzenie Przemkowa!!!
Dnia 17 marca 2017 r. r. w Publicznym Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się szkolny etap „III Olimpiady Wiedzy o KGHM i regionie”. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego. W szkole konkurs jest organizowany po raz trzeci. W tym roku w szkolnych eliminacjach pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 3B Jakub Żerebecki, drugie miejsce zajęła Karolina Skalna z klasy 2C, zaś trzecie Wiktoria Szajder z 2C. Zwycięzcom gratulujemy!
W czwartek 16 marca w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet, Junior i Student. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. „Kangur Matematyczny” jest organizowany od 1992 roku. W tym roku w naszej szkole udział w konkursie zgłosiło 20 uczniów z gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Monika Dźwigaj. Wyniki konkursu będą znane za około 5 tygodni.
W dniu 10 marca 2017r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Irenie Sendler pod patronatem Senator RP Doroty Czudowskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie (z Publicznego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego) oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Przemków. Celem konkursu było bliższe poznanie przez młodzież działalności Pani Ireny Sendler, a także przybliżenie historii holokaustu i zdobycie umiejętności odniesienia płynących z historii przesłań. Konkurs promował wartości, takie jak "miłość, tolerancja i pokora", które były najważniejsze w życiu naszej patronki, a które warto i należy uwypuklać współcześnie. Mottem konkursu ogłoszono słowa: "Aby zło zapanowała, wystarczy, aby ludzie dobrej woli wstrzymali się od czynu". Organizatorkami konkursu są: pani Iwona Łopacińska-Skraba, pani Monika Dźwigaj i pani Aneta Sołtysiak. Swoją obecnością na konkursie zaszczycili nas: Pani Senator RP Dorota Czudowska oraz Burmistrz Przemkowa Pan Jerzy Szczupak. Pani Senator obejmując patronat nad konkursem przygotowała nagrody dla laureatów oraz słodkie upominki dla wszystkich uczestników. Ze strony Burmistrza Przemkowa wszyscy uczniowie otrzymali nagrody w postaci książki dotyczącej historii naszego miasta.
Poza testem sprawdzającym wiedzę uczniów na temat życia Ireny Sendler odbyła się rozmowa uczestników konkursu z gościem honorowym, Panią Senator RP. Rozmowa dotyczyła bohaterki - patronki Zespołu Szkół oraz wartości jakimi kierowała się ona w swoim życiu. Nie zabrakło również wspomnień z uroczystości nadania szkole imienia Ireny Sendler, w której Pani Senator uczestniczyła.
Na podium w konkursie stanęli:
Michał Dźwigaj (SP1 Przemków) - 1 miejsce
Patrycja Piech (LO w Zespole Szkół w Przemkowie) - 2 miejsce
Katarzyna Zielonka (SP1 Przemków) - 3 miejsce.
Nagrodzony został również najmłodszy uczestnik konkursu, którym okazał się uczeń PSP w Wysokiej - Alan Wójcik.
W miłej atmosferze, spędziliśmy piątkowe przedpołudnie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
O8 marca 2017 r. odbył się w Zespole Szkół im. Ireny Sendler uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, który przygotowała pani Jolanta Trygar pod hasłem: „…będzie, będzie się działo…”, czyli na nutę góralską i folklorystyczną. W apelu brali udział wszyscy uczniowie klasy IA integracyjnej, której pani Jolanta jest wychowawczynią, uczeń I klasy ZSZ – Kamil Foksa oraz dwoje uczniów I klasy LO - Szymon Dryja i Basia Skrzyńska. Uroczystość była prowadzona przez Adriannę Więckiewicz i Łukasza Skroka, którzy znakomicie poradzili sobie z zadaniem bawiąc publiczność. Widowni podobał się również występ składający się z żeńskiej części artystów. Apel zakończył Szymon Dryja, który wcielił się w Andrzeja Rosiewicza i zaśpiewał „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, a chłopcy z klasy pierwszej przebrani za kobiety pomagali mu w występie. Bardzo dużo pracy w organizowaniu apelu włożył Bartosz Więckiewicz, który zgrał muzykę i czuwał podczas uroczystości nad oprawą muzyczną. Jednak na pochwałę zasługują wszyscy uczniowie klasy IA integracyjnej, którzy chętnie uczestniczyli w próbach, przebrali się i nie wstydzili się wystąpić przed kolegami ze szkoły. A należy dodać, że dla niektórych był to nie lada wysiłek. Dla mnie najlepszym prezentem jest fakt, że chcą wystąpić ponownie i pytają mnie, kiedy będą mogli i za to im dziękuję.
Kolejne projekty realizowane w Gminnym Centrum Robotyki w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie
Przedstawiamy kolejne projekty realizowane przez uczniów Zespołu Szkół w Gminnym Centrum Robotyki, które są realizowane dzięki wsparciu finansowemu działalności naszego centrum uzyskanemu z:
Banku Spółdzielczego w Przemkowie
oraz
Nadleśnictwa Przemków
Projekty realizowane w tym czasie to:
Robot będący manipulatorem sterowanym różnymi sposobami i oto pierwsze prace i efekty jakie udało nam się uzyskać. Robot poza aluminiowymi częściami został w całoci wydrukowany za pomocą naszej drukarki 3D i ostatecznie robot będzie można sterować za pomocą:
- systemu AHRS (określenie pozycji dłoni w przestrzeni) i bezprzewodowej komunikacji z manipulatorem określajšcej jego pozycję,
- za pomocą potencjometrów określających pozycję robota,
- funkcją uczenia - polegającą na wykonaniu robotem ruchów i ich rozpoznaniu oraz dokładnym powtarzaniu,
- za pomocą GamePada w oparciu o komunikację bezprzewodową
oto pierwsze efekty:
Efekty sterowania silnikami krokowymi
pierwsze efekty oprogramowania trybu uczenia
Robot pełniący funkcję LineFollower'a, którego zadaniem jest optymalne utrzymanie trasy wyznaczonej przez czarną tame określającą tor jego jazdy.
Poniżej efekty pracy nad projektem:
Pierwsze próby już działającego algorytmu z niewielką prędkością robota
a także z prędkościami maksymalnymi
oraz film ukazujący jak robot radzi sobie na różnych nawierzchniach
miech to zdrowie - to powiedzenie słyszymy od zawsze. Bycie radosnym ma same plusy. Gdy się miejemy, od razu poprawia się nasze samopoczucie. Uwalniajš się endorfiny, czyli hormony szczęcia. Wybuch spontanicznego miechu działa oczyszczajšco. Błyskawicznie znikajš wszystkie troski i problemy.
Tak też zapewniali nas organizatorzy Konkursu Humoru i Satyry O dziurawy Kubek Komendanta Dolnolšskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, który odbył się dnia 08 marca 2017 roku w Mysłakowicach. Młodzież z Hufca Pracy w Przemkowie uczniowie klasy drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, w składzie: Ania Tomczak, Weronika Piluk, Klaudia Drabik, Maciej Smikiel oraz Adrian Sykulski również podjęła się próby rozmieszenia publicznoci i zaprezentowała swoje umiejętnoci teatralne, przedstawiajšc kabaret pn. Kusiciel.
O Dziurawy kubek walczyło 8 jednostek prezentujšcych różne formy sceniczne. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: indywidualnš i zbiorowš. Jury miało bardzo trudny wybór, a młodzież z niecierpliwociš czekała na końcowy werdykt, który okazał się dla nas szczęliwym. Nasi uczniowie zajęli I miejsce w kategorii form zbiorowych.
Serdecznie dziękujemy OSiW w Mysłakowicach za fantastyczna zabawę i ogromnš porcję miechu oraz gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów. W drodze powrotnej postanowilimy dodatkowo nagrodzić wygranych i wybralimy się do Parku Miniatur Zabytków Dolnego lšska w Kowarach. Przewodnik parku zapoznał nas z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z terenu Dolnego lšska, a zwiedzanie parku stało się dla nas inspiracjš, aby tak piękne zabytki zobaczyć na własne oczy.