Nawigacja
Strona Główna
Wiem, umiem, rozumiem
ROBOTYKA
Wolontariat
TPD
Galeria
Twórczość uczniów
Linki
Kontakt ze szkołą
Wyszukiwarka
RODO
Nabór LO i BS I st.
BIP
ELIMINACJE RECYTATORSKIE

"Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", "Bagnet na broń", "Orlątko", to tylko część utworów poetyckich, które zostały zaprezentowane podczas etapu szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej „Kocham Cię Ojczyzno”. Dotychczas w szkole systematycznie odbywał się Konkurs Poezji Świeckiej. Jednak w tym roku organizatorki – p. Lucyna Pawłowska oraz Aneta Wójcik postanowiły, iż etap szkolny konkursu stanowić będzie eliminacje do etapu powiatowego Konkursu Poezji Patriotycznej „Kocham Cię Ojczyzno”, który organizowany jest przez Dom Kultury w Gaworzycach. Dlatego zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie odpowiedniego repertuaru, wpisującego się w nurt poezji patriotycznej. Można śmiało powiedzieć, że wszyscy wywiązali się zadania i uczynili to w pięknym stylu. W tym znakomitym gronie znaleźli się: Szymon Lewandowski, Dominika Majewicz, Magdalena Tyliszczak, Natalia Gniedziejko, Daria Denuszek, Ewelina Nebelska, Weronika Purgał, Paulina Bezrąk, Paulina Czajkowska, Krystian Amrozy, Anna Mydłowska i Oliwia Jagielska. Konkurs poprowadziła Gabrysia Nicewicz , która rozpoczęła konkurs odczytaniem pięknego liryku „Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida, a następnie przedstawiała uczestników i wybrane przez nich utwory.


Specyfiką wszystkich konkursów jest wyłonienie zwycięzców. Przed takim zadaniem i tym razem stanęła Komisja konkursowa w składzie, pani wicedyrektor Elżbieta Kaniewska, nauczyciel języka polskiego – p. Gizela Smalec, p. Lucyna Pawłowska – nauczyciel Biblioteki Szkolnej i p. Aneta Wójcik – nauczyciel języka polskiego. Podczas obrad Komisji wszyscy uczestnicy wybrali spośród siebie, w głosowaniu tajnym, kandydata, który otrzymał Nagrodę Publiczności. Jak się okazało po podliczeniu głosów Nagrodę tę zdobyła Magdalena Tyliszczak, która zaprezentowała utwór Artura Andrusa „Wiersz o tym, że nie wiadomo o co nam chodzi”. Natomiast na podium znaleźli się Paulina Bezrąk – I miejsce; Weronika Purgał – II miejsce; Paulina Czajkowska – III miejsce, Szymon Lewandowski i Krystian Amrozy – wyróżnienia. W trakcie wręczania dyplomów i nagród członkinie Jury podziękowały wszystkim za piękne przygotowanie się do konkursu, zaprezentowanie wysokiego poziomu umiejętności recytatorskich oraz stworzenie ciepłego, miłego i prawdziwie patriotycznego klimatu..

   
SPOTKANIE Z BARTOSZEM RDUŁTOWSKIM

24 października uczniowie klasy I i III LO oraz członkowie Koła Historycznego pod opieką Iwony Łopacińskiej-Skraba, Moniki Dźwigaj i Doroty Semeniuk udali się do Biblioteki Publicznej w Przemkowie na spotkanie z panem Bartoszem Rdułtowskim. Pan Bartosz jest badaczem, publicystą i właścicielem wydawnictwa Technol. Podczas spotkania dzielił się z młodzieżą swoją wiedzą na temat: współczesnego lotnictwa, wojennych tajemnic Gór Sowich, tajnych operacji PRL i UFO. Uczniowie byli zainteresowani życiorysem pana Bartosza Rdułtowskiego, który po siedmiu latach pracy jako farmaceuta, pozostawił pracę, która nie przynosiła mu satysfakcji i w pełni poświęcił się pracy badawczej i publicystycznej. Chętnie dyskutowali na temat współczesnego lotnictwa i UFO oraz tajemnic II wojny światowej.

   
POMÓŻMY KASZTANOWCOM

W październiku 99 uczniów z klas: 1A, 1C, 2A, 3A i 2 ZSZ Zespołu Szkól im. I. Sendler w Przemkowie uczestniczyło w wycieczce do parku w aleje kasztanowców. Wyjście do parku połączone było z grabieniem liści w ramach akcji „POMÓŻMY KASZTANOCOM”. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda ograniczania populacji szrutówka kasztanowcowiaczka. Poprzez usuwanie liści niszczy się poczwarki szrutówka, a także grupy chorobotwórcze powodujące znaczne uszkodzenia liści, prowadzące do osłabienia drzewa i utratę jego walorów ozdobnych. Nie wyobrażamy sobie matur bez kwitnących kasztanów, czy dzieci pozbawionych radości robienia kasztanowych ludzików i zwierzątek. Wycieczkę rozpoczęliśmy spod szkoły, idąc do parku, gdzie czekała na nas p. Anna Findysz, przedstawicielka Nadleśnictwa Przemków. Tam po krótkiej prelekcji o szkodniku, podzieleni zostaliśmy na grupy i ruszyliśmy do grabienia. Po 4 godzinach spędzonych w parku „zwarci i gotowi” skierowaliśmy się w stronę ogniska, gdzie było pieczenie kiełbasek i rozdanie nagród (kredek i broszur) za wzorową pracę. Zmęczeni pracą, ale i zadowoleni zakończyliśmy naszą wycieczkę.


Uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują Nadleśnictwu Przemków za ognisko i kiełbaski. Chwile spędzone na wycieczce zostały uwiecznione na zdjęciach. Wszyscy zadowoleni spracowani wróciliśmy do szkoły. Po raz kolejny pomagamy chronić naszą przyrodę.

   
LEKCJA NA ŻYWO

23 października nasza szkoła uczestniczyła w lekcji na żywo pt. „Opowieść o Żydach polskich” przygotowanej w związku z planowanym na 28 października 2014 roku oficjalnym otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.Byliśmy w grupie około 400 uczniów , którzy jako pierwsi obejrzeli stałą wystawę w nowopowstałym Muzeum. Wystawa będzie jedyną na świeci ekspozycją opowiadającą o 1000 - letniej historii Żydów polskich. W trakcie lekcji uczniowie klasy I, II, III LO oraz członkowie Koła Historycznego pod opieką pani Iwony Łopacińskej – Skraba przenieśli się do XVI wiecznego Krakowa, zatłoczoną ulicę międzywojenną, a także przeszli przez galerie opowiadająca o zagładzie Żydów. Lekcję prowadzili pani Maria Seweryn i pan Maciej Orłoś. Po zakończeniu lekcji na żywo nastąpiła pogadanka na temat podstawowych symboli związanych z kulturą i religią żydowską. Uczniowie szukali również odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Żydzi upodobali sobie właśnie Polskę?

   
"WIDZIEĆ WIĘCEJ ZNACZY WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
Realizacja projektu konkursowego "Widzieć więcej znaczy wiedzieć więcej"
w ramach projektu "odDolny Śląsk" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz realizowanego przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego


Projekt "Widzieć więcej znaczy wiedzieć więcej" zakłada udział 15 uczniów, wykazujących uzdolnienia techniczne, w zajęciach teoretycznych i praktycznych , z zakresu systemów alarmowych i monitoringu wizyjnego . Zajęcia prowadzone będą przez eksperta w w/w dziedzinie. Projekt opiera się na współpracy rodziców oraz rodziców z dziećmi, przekazanie pasji umiejętności i wiedzy młodszemu pokoleniu. Projekt przyczyni się do rozwoju specjalistycznej wiedzy i zainteresowań u uzdolnionej technicznie młodzieży, nauczy młodzież organizacji pracy przy wykonaniu konkretnego zadania i da uczestnikom i realizatorom poczucie, że wspólnie przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa na terenie placówki, do której na co dzień uczęszcza młodzież. Wartość projektu wynosi - 6500 zł, w tym kwota dofinansowania z FIO - 5000 zł.
Operatorem mikrodotacji jest Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich wspólnie z Fundacją "Wrzosowa Kraina".


Realizatorem projektu jest grupa nieformalna "OKO", w składzie: Andrzej Gabinet, Agnieszka Jagielska, Majewicz Angelika, Krzysztof Lewandowski. Są to rodzice uczniów Zespołu Szkół w Przemkowie głęboko zainteresowanych rozwojem intelektualnym swoich dzieci, ale również ich wychowaniem i ochroną przed zagrożeniami cywilizacyjnymi. Członkowie grupy działają na rzecz młodzieży. Wychodzą z założenia, że "warto mieć wszystko na OKU". Grupa chce sama zorganizować zajęcia popołudniowe dla młodzieży z gminy Przemków, angażując do tego innych rodziców.Projekt realizowany będzie na ternie Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie do 15 grudnia 2014r. Szczegółowych informacji na temat projektu można zasięgnąć u pani Moniki Dźwigaj, sala nr 20.


   
KURS BARMAŃSKI

Od 27 do 31 października uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie uczestniczyli w kursie barmańskim w zakresie podstawowym. Młodzież naszej "zawodówki" uczyła się teoretycznie i praktycznie zawodu barmana. W części teoretycznej uczniowie zapoznali się m.in. z tematyką miksologii i towaroznawstwa. W części praktycznej, składającej się z ćwiczeń, trenowali technologię przygotowania napojów mieszanych, elementy obsługi klienta oraz sprzedaży. Piętnastu uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej na koniec szkolenia, przystąpiło do egzaminu końcowego. Ukończenie kursu zostało potwierdzone otrzymaniem certyfikatu. Kurs został przeprowadzony przez Krakowską Szkołę Restauratorów Szymona Kohut.


Projekt realizowany jest jako projekt systemowy przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego - Wydział Edukacji i Nauki oraz Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu jako głównego realizatora. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach; Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.


   
SZANUJĄC PRZESZŁOŚĆ DBABY O TERAŹNIEJSZOŚĆ I LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ

W dniu 31.10.2014r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie w liczbie 11 osób pod opieką pedagoga szkolnego p. Małgorzaty Zawiłowicz po zajęciach szkolnych udali się na Miejską Nekropolię przy ulicy Strzeleckiej celem uporządkowania opuszczonych grobów. Uczniowie wygrabili z liści miejsca spoczynku, zapalili symboliczne znicze celem uczczenia pamięci zmarłych mieszkańców naszego miasta.


Na uwagę zasługuje fakt, że była to inicjatywa uczniów. Wbrew powszechnej opinii o znieczulicy młodego pokolenia, zaniku cenionych wartości, zastępowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich cyberprzestrzenią, młodzież nasza okazała swą wrażliwość i tolerancję na różnice kulturowe, narodowościowe i religijne. Jesteśmy bowiem mieszkańcami wyjątkowego miejsca, mamy wokół siebie wyznawców prawosławnych, katolickich, greckokatolickich oraz trójkulturowość polsko-łemkowsko-romską. Ta inicjatywa naszej młodzieży dowodzi, iż praca wychowawcza w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie prowadzona jest w dobrym kierunku, a współpracujący z nami rodzice mają wspaniałe dzieci.

   
TRZECIE GRAND PRIX ROZPOCZĘTE

W środę 29 października rozpoczęliśmy trzecią edycję Grand Prix w Szachach Szybkich o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Tradycyjnie już młodzi szachiści toczyli zmagania w dwóch grupach: młodszej, w której rywalizują uczniowie szkół podstawowych i starszej - dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Sędzią głównym zawodów był pan Stanisław Stępiński. W młodszej grupie rywalizację rozpoczęło ośmiu szachistów grając siedem rund systemem kołowym. I miejsce - z kompletem punktów - zajął Adrian Tarawski, drugie - Michał Dźwigaj, trzecie - Szymon Baj. Najmłodszym zawodnikiem był Alan Wójcik z Wysokiej.


W "starszakach" walczyło 24 zawodników, w tym cztery dziewczyny. Rywalizacja była zacięta do ostatniej partii. Dla niektórych był to pierwszy w życiu turniej szachowy. Dużo emocji budził nowy przepis PZSz o "jednym błędzie", którego spowodowanie kończyło partie. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Szymon Dryja (klasa 2B), drugie - Przemysław Mendel (3A), trzecie - Krystian Teler (1LO). Najwyższe miejsce wśród dziewcząt zajęła Aleksandra Jas, która w ogólnej klasyfikacji zajęła czwarte miejsce. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników przygotowali Państwo Elżbieta i Waldemar Mendel, za co serdecznie dziękujemy!!!

   
"Twoje zdrowie zależy od Ciebie"

Już po raz piąty w dniach 16-23 października w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbywała się ogólnopolska kampania „Tydzień Dobrego Chleba i Zdrowego Stylu Życia”. Pomysłodawcą imprezy i głównym organizatorem jest Fundacja Dobre Życie. Święto chleba jest okazją, by zastanowić się nad swoją dietą, uważniej wybierać produkty w sklepie, zacząć się troszczyć o swoje zdrowie poprzez zdrowy styl życia. Zgodnie z hasłem: „Twoje zdrowie zależy od Ciebie” uczniowie poznali zasady i dekalog zdrowego stylu życia autorstwa Zbigniewa Cendrowskiego, wieloletniego redaktora pisma „Lider & kultura fizyczna”, promotora zdrowego stylu życia i ruchu. Według dekalogu w utrzymaniu zdrowia ważne jest:
1.Wiedza o samym sobie,
2.Utrzymanie sił obronnych w stałej gotowości,
3.Nie nadużywanie leków,
4.Utrzymanie wszechstronnej aktywności fizycznej,
5. Prawidłowe odżywianie się,
6. Hartowanie się,
7. Rozwijanie umiejętności walki ze stresem,
8.Wyeliminowanie nałogów,
9. Życzliwość dla innych,
10.Zachowanie postawy dopingowej (doping- dawanie sobie rady).
Dekalog i zdrowy żytni chleb był zatem przewodnim tematem tegorocznego Święta Chleba.



Koordynatorem przedsięwzięcia była pani pedagog Małgorzata Zawiłowicz. Szkolny Klub Wolontariusza przygotował ścienną gazetkę na korytarzu szkolnym, a Szkolny Klub Miłośników Obyczajów i Tradycji Polskiej oraz Rękodzieła Artystycznego (pod opieką pani Barbary Kowalskiej) przygotował ulotkę pt. „Chleb w Tradycji Polskiej”. Do każdej ulotki dołączony był przepis na chleb pieczony na zakwasie oraz zasady zdrowego stylu życia. Uwieńczeniem Tygodnia Chleba był uroczysty apel. Apel rozpoczął się od prezentacji treści edukacyjnych, ukoronowaniem zaś był występ zespołu ludowego „Marzenie” i wspólne śpiewanie piosenek ludowych pod przewodnictwem Pani Jadwigi Dziadykiewicz. Młodzież poznała utwory związane z chlebem i tradycją polską, dowiedziała się jak pięknie można spędzać wolny czas w każdym wieku. Po apelu odbyła się najsmaczniejsza część obchodów Święta Chleba - degustacja chleba, którego sponsorem była Piekarnia GS Przemków, za co serdecznie dziękuje cała społeczność szkolna. Chleb był okraszony miodem, domowym dżemem, smalcem i maślanym smarowidłem przygotowanym przez panie Jolantę Trygar i Małgorzatę Zawiłowicz. „Święto Chleba” wpisało się w naszej szkole już na stałe do kalendarza tradycji i uroczystości szkolnych, i jak mówi ostatnia zasada zdrowego stylu życia ”Bądź życzliwy dla innych” jednoczy społeczność szkolną, która w te szczególne dni jest bardziej uśmiechnięta i aktywna w działaniach na rzecz żytniego pieczywa i ludowej tradycji.



   
WYBORY ZARZĄDU SU

17 października 2014 r. po raz kolejny wybieraliśmy Zarząd Samorządu Uczniowskiego. Kampania wyborcza była zacięta, kandydaci oplakatowali szkołę, składali obietnice, przekonywali. Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Aleksandra Piotrowska (1A), Kinga Kaczor (1LO) i Kamila Gołąb (2ZSZ) od samego rana miała ręce pełne roboty. Głosowało 305 osób uprawnionych, zaś frekwencja wyniosła 80,2%. Najwięcej głosów uzyskał Szymon Lewandowski z klasy 2LO, zdobywając 130 głosów. Skład Zarządu SU: Szymon Lewandowski - przewodniczący, Mariusz Kasperski - zastępca, Oliwia Szarko - skarbnik, Natalia Biała - sekretarz i Krystian Amrozy - członek zarządu.


   
ZDOLNE ŚLĄZAKI

Przełom października i listopada to tradycyjnie szkolne etapy dolnośląskiego konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista". Konkurs bardzo trudny, wymagający od uczestników wiedzy i umiejętności. Łącznie w pięciu konkursach wzięło udział 75 gimnazjalistów. Najlepsi z bloku humanistycznego: Kacper Rekut, Stanisław Franczyk i Marta Nowak; z bloku matematyczno-fizycznego: Stanisław Franczyk, Kacper Rekut i Damian Lewandowski; z bloku przyrodniczego: Stanisław Franczyk, Karolina Żmijewska i Bartosz Wałowski; z języka niemieckiego: Kacper Rekut, Michał Mazur i Nicola Ziółkowska; z języka angielskiego: Mateusz Wojteczek, Dominika Majewicz i Stanisław Franczyk. Awans do etapu powiatowego uzyskali z bloku humanistycznego Kacper Rekut, Stanisław Franczyk i Marta Nowak oraz z bloku przyrodniczego Stanisław Franczyk. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

   
Strona 38 z 72 << < 35 36 37 38 39 40 41 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 14
Najnowszy Użytkownik: z_promocji