W piątek 9 lutego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się apel podsumowujący pracę szkoły w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018. Podczas apelu podsumowano uzyskane przez uczniów oceny, zachowanie, frekwencję, działalność społeczną na rzecz szkoły i środowiska lokalnego, udział w konkursach i turniejach. Pani dyrektor Monika Dźwigaj wręczyła Stypendium Rady Pedagogicznej, które otrzymali Patrycja Piech i Szymon Dryja, uczniowie klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego. Patrycja uzyskała Stypendium za najwyższą średnią ocen w szkole. Należy dodać, iż Patrycja Piech jest laureatką Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Szymon otrzymał stypendium za osiągnięcia sportowe. Szymon Dryja został po raz trzeci z rzędu finalistą Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Klasycznych. W Zasadniczej Szkole Zawodowej najwyższe średnie ocen uzyskały uczennice klasy trzeciej Anna Tomczak i Weronika Piluk. Najwyższą frekwencję w pierwszym półroczu uzyskali: Klaudia Cirka, Klaudia Kurkowska, Ewelina Nebelska, Patryka Skrobak, Nikola Sikorska i Michał Dziadyk. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała uczniom reprezentującym szkołę w poczcie sztandarowym: Damianowi Janus, Patrykowi Skrobakowi, Szymonowi Dryja, Klaudii Kurkowskiej, Klaudii Cirka, Ewelinie Nebelskiej i Aleksandrze Piotrowskiej. Poczet sztandarowy Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie zawsze uczestniczy w szkolnych, gminnych, kościelnych i państwowych uroczystościach. Dwudziestu ośmiu uczniów otrzymało podziękowania za działalność społeczną na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Wszystkim nagrodzonym uczniom gratulujemy!
3 lutego w świetlicy Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbył się I Otwarty Turniej Szachowy Czterech Gmin. Organizatorem turnieju jest UKS ?Szach-Mat Przemków? przy współpracy Gminy Przemków, Gminy Polkowice, Gminy Chocianów, Gminy Wiejskiej Lubin oraz Zespołem Szkół w Przemkowie. Uroczystego otwarcia cyklu pięciu turniejów dokonali pani dyrektor Monika Dźwigaj i prezes UKS pan Józef Tarawski. Sędzią zawodów był pan Artur Adamek.
Pierwszy turniej rozegrano w Przemkowie. Kolejne będą rozgrywane w Gminie Lubin, Polkowice, Chocianów, zaś turniej finałowy ponownie w Przemkowie. Lutowy turniej rozegrano w jednej grupie. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem 30 minut na zawodnika. Grający mogli uzyskać V lub IV kategorię szachową. Po zakończeniu turnieju wręczono medale w czterech podgrupach. W najmłodszej grupie (rocznik 2010 i młodsi) pierwsze miejsce zajął Piotr Stefanowicz, drugie ? Maksymilian Lewandowski, trzecie ? Jacek Bobela. W grupie urodzonych w latach 2007-2009 zwycięzcą został Bartłomiej Róg, który wygrał cały turniej. Drugi był Oskar Perek, trzeci zaś Michał Grzebieniowski. Wśród szachistów z rocznika 2004-2006 pierwszy był Kacper Werner, drugi ? Adrian Tarawski, trzeci ? Jakub Wiśniewski. W najstarszych rocznikach (2001-2003) pierwsze miejsce zdobył Mariusz Weryszko, drugie miejsce zajął Kacper Stambulski, trzecie ? Paweł Maj. Najlepszym zawodnikiem z Przemkowa został Adrian Tarawski. Ogółem rywalizowało 31 młodych szachistów z Przemkowa, Chocianowa, Głogowa, Polkowic, Świdnicy, Wiechlic, Niegosławic, Kłobuczyna i Lubina. 11 szachistów reprezentowało barwy UKS ?Szach-Mat Przemków?. Zawody przebiegały w przyjaznej atmosferze.
Panowie w eleganckich garniturach z muchami w kolorze malinowym, panie w pięknych sukienkach- tak prezentowali się uczniowie klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im Ireny Sendler w Przemkowie 12 stycznia 2018 roku rozpoczynając polonezem bal studniówkowy. Dzięki wyszukanej choreografii przygotowanej przez panią Magdalenę Żuchowską-Jakubowską, rodzice i nauczyciele mogli podziwiać ten piękny, staropolski taniec.
Uroczystość poprowadził gospodarz klasy Michał Mazur. Następnie oddał głos pani dyrektor Monice Dźwigaj, która skierowała kilka ciepłych słów do maturzystów , ich rodziców oraz nauczycieli i uroczyście otworzyła bal studniówkowy. W kameralnym gronie uczniowie i nauczyciele bawili się w tym roku w restauracji "Golden" w Radwanicach. Punktem kulminacyjnym zabawy był wybór króla i królowej balu. Jury, złożone z nauczycieli obecnych na studniówce, zdecydowało jednogłośnie, że królem balu zostanie Maciej Kawecki. Natomiast co do królowej głosy nauczycielskie były podzielone. Wybrano zatem dwie królowe: Sandrę Pietruszkę i Karolinę Smolarczyk. Koronacji dokonała pani dyrektor Monika Dźwigaj oraz wychowawca klasy 3LO pani Renata Podgórska. Bal studniówkowy był bardzo udany - odliczanie do matury rozpoczęte. Trzymamy zatem kciuku za tegorocznych maturzystów i życzymy im pomyślnie zdanych egzaminów.
"Nieoczekiwana zmiana ról", czyli Jasełka 2017. Jasełka szkolne odbywają się corocznie w każdej szkole. Jednak w grudniu 2017 roku, obok utalentowanych uczniów Zespołu Szkół im Ireny Sendler w Przemkowie, na scenie Przemkowskiego Ośrodka Kultury wystąpili nauczyciele. Zobaczyliśmy nauczyciela wychowania fizycznego, pana Adama Rusynko śpiewającego kolędę i grającego na gitarze, recytujących: germanistkę panią Renatę Podgórską, polonistkę panią Danutę Nowakowską i księdza Michała Płończaka.
"Przekazywane w przedstawieniu wartości dotyczące Bożego Narodzenia są ważne. Dla mnie równie ważny był fakt, że uczniowie mogli poznać nas, nauczycieli, z zupełnie innej strony. Dotychczas znali nas jako tych, którzy przekazują informacje, a następnie odpytują i oceniają. Teraz staliśmy po tej samej stronie- razem na scenie. Musieliśmy nauczyć się tekstu na pamięć, przekonująco odegrać swoją rolę, zadbać o rekwizyty i charakteryzację. I tak samo jak uczniowie przeżywaliśmy tremę. Myślę, że wiele nauczyliśmy się od siebie. Nauczyciele odkryli przed uczniami tajniki sztuki teatralnej. Natomiast uczniowie nauczyli nas, w jakiej formie uczynić teatr atrakcyjnym dla współczesnego, młodego widza"- powiedziała pomysłodawca przedsięwzięcia Renata Podgórska. Renata Podgórska
Zapraszamy również do obejrzenia filmu z przedstawienia:
20 grudnia w świetlicy Zespołu Szkół w Przemkowie o godz. 12 rozpoczął się drugi turniej w ramach VI Grand Prix o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Turniej, zgodnie z regulaminem, rozegrano w dwóch grupach. W grupie A zwycięzcą został ponownie Aleksander Mydłowski z SP 2 w Przemkowie, drugie miejsce zajął Jacek Chrzanowski, a trzecie Tomasz Bartnicki z SP1 w Przemkowie. W grupie B zwyciężył Krzysztof Mydłowski z SP2 w Przemkowie, drugie miejsce zajął Adrian Tarawski, a trzecie Michał Dźwigaj z SP1 w Przemkowie. Łącznie w turnieju wzięło udział 29 zawodników. Sędzią głównym turnieju był Szymon Dryja uczeń LO w Przemkowie. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali Monika Dźwigaj i Paweł Kuźmiak.
18 grudnia 2017r. grupa nieformalna „Logicznie myślący” we współpracy z Zespołem Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie i Przemkowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowała Międzyszkolny Turniej Gier Logiczno-Matematycznych. Turniej był podsumowaniem trwających od września 2017 zajęć w ramach projektu „Logiczne myślenie – pierwszy krok do sukcesu”. Projekt realizowano dzięki dotacji ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacja „Wrzosowa Kraina”. Imprezę poprowadzili uczniowie LO w Przemkowie Patrycja Piech i Damian Janus. Na początku przypomnieli oni główne założenia projektu i realizowane w jego ramach działania.
Do udziału w turnieju zostały zaproszone wszystkie placówki oświatowe z terenu Gminy Przemków i Szkoła Podstawowa z Chocianowa. Zawodników podzielono na cztery kategorie wiekowe. Grupa A – to dzieci z klas 1-3 SP oraz przedszkolaki. W tej kategorii wystartowało 3 zawodników. Grupa B – dzieci z klas 4-6 Szkół Podstawowych- łącznie 40 zawodników. Grupa C – uczniowie klas 7 SP i klas gimnazjalnych - 38 zawodników. Grupa D – szkoły ponadgimnazjalne i osoby dorosłe – 20 zawodników. Liczba osób biorących udział w turnieju – łącznie 101 zawodników, znacznie przerosła oczekiwania organizatorów. Mimo tak dużej liczby uczestników turniej przeprowadzony został zgodnie z założeniami. Jego uczestnicy mieli możliwość podjęcia zmagań na dwudziestu czterech stanowiskach. Rozwiązywali łamigłówki logiczne i przestrzenne, stawali w szranki z potencjalnymi rywalami grając w zakupione w ramach projektu gry logiczno-matematyczne.
Po dwóch godzinach zabawy wyłoniono zwycięzców. Nagrodzono pierwsze pięć miejsc w każdej kategorii wiekowej. Organizatorzy turnieju dziękują wolontariuszom – uczniom LO w Przemkowie za prace na rzecz projektu, szczególnie pomoc w przygotowaniu turnieju i jego przeprowadzeniu. Dziękujemy również panu Jerzemu Wandyczowi, radnemu Rady Miejskiej w Przemkowie za ufundowanie nagrody głównej. Monika Dźwigaj
Miło nam zaprezentować pierwsze efekty prac uczestników zajęć robotyki w Gminnym Centrum Robotyki w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie.
W związku z faktem, że w roku szkolnym 2016/2017 zajęcia ze względu na ukończenie szkoły (przede wszystkim naszego Liceum w Zespole Szkół w Przemkowie) praktycznie wszyscy (poza jednym uczniem LO, który uczęszcza drugi rok na zajęcia robotyki), dotychczasowi uczestnicy zajęć robotyki zakończyli także i te zajęcia. Przeprowadziliśmy nabór nowych członków, którzy dopiero we wrześniu 2017 roku rozpoczęli swoją przygodę z robotyką.
Po raz pierwszy poza uczniami naszego Liceum, postanowiliśmy zaangażować także uczniów młodszych, w szczególności klas 6 szkoły podstawowej. Mimo, iż pojawiały się głosy, że są to uczniowie zbyt młodzi na tego typu zajęcia (sami także byliśmy ciekawi jak się to uda) postanowiliśmy spróbować. Tym przyjemniej jest nam zaprezentować pierwsze przykładowe prace tych uczniów, których każde postępy w tej trudnej, ale nowoczesnej dziedzinie naukowej pozwalają nam patrzeć z optymizmem na przyszłość robotyki w Przemkowie i zapewne są to pierwsze prace przyszłych inżynierów automatyki, robotyki, informatyki itp.
Prezentowany projekt zrealizowany został przez ucznia klasy 6 - Jakuba Florkowskiego, należy jednak zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy poradzili sobie z tym lub podobnymi projektami.
Jakub wykonał i oprogramował samodzielnie projekt "świateł drogowych" Przemkowskiego skrzyżowania zlokalizowanego obok Zespołu Szkół w Przemkowie.
Dodatkowo uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie - Damian Janus poradził sobie z oprogramowaniem prototypowego jak na razie robota, który już całkiem dobrze spełnia funkcję robota balansującego. Robot wykorzystuje czujniki przyspieszenia i żyroskop wykonane w technologii MEMS. Damian poradził sobie także z filtrem komplementarnym łączącym wskazania obu czujników i wzajemnie kompensującym błędy wskazań czujników, w tym dryft żyroskopu i szum wskazań akcelerometru.
O dalszych postępach będziemy sukcesywnie informować, a teraz gratulujemy postępów.
Dodatkowo postaramy się przy okazji obecnej przebudowy witryny Zespołu Szkół dodać zakładkę specjalnie dla zajęć robotyki i zbierać pojawiające się informacje w jednym miejscu.
Wielu z nas ma wielkie serce! Mogli tego doświadczyć wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, którzy włączyli się w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Caritas w dniach 8-9 grudnia 2017. Młodzież zbierała żywność i ofiary w Biedronce i w sklepie „Odido”, które następnie przekazała ubogim rodzinom. Wolontariuszami opiekował się ksiądz Michał Płończak.
Dnia 08.12.2017r. jak co roku w przemkowskim Hufcu Pracy odbyły się Mikołajki. Już tradycją stało się, iż przemkowski hufiec obchodzi je na sportowo. W Mikołajkowym Turnieju Mini Piłki Siatkowej udział wzięła młodzież i absolwenci z Hufca Pracy, Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie rywalizowali ze sobą w systemie rozgrywek – każdy z każdym do dwóch wygranych setów. W przeprowadzeniu turnieju i sędziowaniu podczas rozgrywek pomogli nam p. Adam Rusynko i p. Iwona Mokwińska nauczyciele wychowania fizycznego z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Zawodnicy wykazali się dużą walecznością oraz dobrym opanowaniem techniki gry. Na twarzach młodzieży pojawiało się skupienie oraz sportowa, zdrowa rywalizacja. Celem turnieju była popularyzacja piłki siatkowej wśród młodych ludzi, jako formy aktywnego wypoczynku, integracja międzyszkolna, zachęcenie uczniów do aktywności ruchowej i sportu, wyrobienie nawyków samodzielnego usprawniania się, ukazanie zdrowotnych aspektów czynnej rekreacji i sportu w życiu człowieka. Podczas turnieju uczestnikom dopisywały dobre humory oraz miła i zdrowa rywalizacja. Turniej pokazał prawdziwą idee barona Pierre de Coubertina, w której liczy się udział a nie zajęte miejsce w zawodach a zasada fair-play jest najważniejsza. Po zaciętych setach i bardzo wyrównanej grze dotarliśmy do końca, ale jak to w turniejach bywa zwycięzca mógł być tylko jeden. Została nim drużyna „Zemsta za październik”. W czołówce uplasowała się na drugim miejscu drużyna hufca „AllPlayer”, a trzecie miejsc zajął zespół „Gwardia LO". Statuetki i nagrody zwycięzcom oraz słodkości wszystkim uczestnikom wręczył oczywiście Święty Mikołaj, którego nie mogło zabraknąć w tym dniu na sali. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za dobra zabawę i grę zgodną z zasadami fair-play.
6 grudnia 2017 roku o porannej porze wyruszyliśmy pociągiem z Głogowa na wycieczkę do Wrocławia, położonego nad Odrą. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie bożonarodzeniowego jarmarku we Wrocławiu. Nie był to jednak jedyny punkt programu. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Dworca Głównego we Wrocławiu, następnie spacerem przeszliśmy uliczkami miasta mijając piękne budynki Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego, Urzędu Wojewódzkiego, a następnie wzdłuż koryta Odry przeszliśmy na wyspę Piasek, spacerując po magicznym Ostrowie Tumskim. Nie zabrakło czasu na zrobienie grupowych zdjęć.
Główny punktem naszej wycieczki był jarmark bożonarodzeniowy. Odbywa się on co roku na wrocławskim rynku i trwa od 17 listopada do 22 grudnia. Na rynku stoi ogromna, przepięknie oświetlona choinka. U sprzedawców można kupić świąteczne ozdoby, pierniki, strucle oraz inne tradycyjne, świąteczne wyroby. Przez kilka godzin mieliśmy przyjemność cieszyć się miłą świąteczną atmosferą oraz możliwość skosztowania wszystkich pyszności. Przepiękne, bajkowe dekoracje sprawiały, że można było zapomnieć, że żyjemy z XXI wieku. Najlepszą porą na obserwowanie jarmarku i samych dekoracji był zmrok, kiedy to wszystko rozświetlało się i wyglądało jeszcze piękniej. Wycieczkę uważamy zdecydowanie za udaną i godną zapamiętania. Mamy nadzieję i zamiar odwiedzić to magiczne miejsce za rok.
W sobotę 9 grudnia 2017 r. odbył się ostatni IV Turniej II Przemkowskiej Ligi Szachowej pod patronatem Burmistrza Przemkowa pana Jerzego Szczupaka. Organizatorami Przemkowskiej Ligi Szachowej są UKS „Szach-Mat Przemków” oraz Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Nad prawidłowym przebiegiem turniejów czuwał sędzia pan Artur Adamek. Przemkowska Liga Szachowa składała się z cyklu czterech turniejów rozgrywanych od września do grudnia. Każdy turniej rozgrywano systemem szwajcarskim po 7 rund. Inne było tempo kolejnych turniejów. I i IV rozgrywano tempem 15 minut na zawodnika, II – 30 minut, zaś III tempem 5 min, czyli tzw. blitz (szachy błyskawiczne). Każdy turniej gromadził dużą grupę entuzjastów królewskiej gry, nie tylko z Przemkowa, ale m.in. z Polkowic, Chocianowa, Głogowa, Lubina, Legnicy, Żarowa czy też z Wrocławia. Turniej rozgrywano w trzech grupach. Po każdym turnieju zwycięzcy otrzymywali medale za trzy pierwsze miejsca, zaś do klasyfikacji generalnej wliczano trzy najlepsze turnieje.
Czwarty turniej rozpoczął prezes UKS „Szach-Mat” pan Józef Tarawski. Po nim głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół pani Monika Dźwigaj, życząc wszystkim wyciągania właściwych wniosków z poniesionych porażek, zgodnie ze słowami Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”. W czwartym turnieju rywalizowało razem 30 szachistów. Po siedmiu pasjonujących rundach wyłoniono zwycięzców ostatniego turnieju. I tak w najmłodszej grupie A I miejsce zajął Mateusz Uhryn, II miejsce Jan Molecki, III miejsce Łukasz Uhryn. W grupie B zwyciężył Kacper Werner, II miejsce zajął Michał Wojtanowski, a III – Krzysztof Mydłowski. W grupie C-Open zwycięzcą był Hubert Zieliński, drugie miejsce zajął Mirosław Cygan, trzecie Michał Grzebieniowski.
Po wręczeniu medali za ostatni turniej przyszedł moment najbardziej ekscytujący, czyli podsumowanie II Przemkowskiej Ligi Szachowej. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary oraz nagrody finansowe. Nagrody wręczali Burmistrz Przemkowa pan Jerzy Szczupak, dyrektor Zespołu Szkół pani Monika Dźwigaj i prezes UKS „Szach-Mat Przemków” pan Józef Tarawski. Walka o czołowe miejsca trwała do ostatniej rundy ostatniego turnieju. W grupie A I miejsce zajął Gabriel Karaszewski, II miejsce zajął Jan Molecki, III miejsce zajął Aleksander Mydłowski. W grupie B trzy pierwsze miejsca przypadły trzem Michałom. I miejsce zajął Michał Grzebieniowski, II – Michał Wojtanowski, zaś III miejsce Michał Dźwigaj. W grupie C-Open zwycięzcą został Hubert Zieliński, II miejsce zajął Mirosław Cygan III miejsce Stanisław Barański. W ten sposób zakończyła się II Przemkowska Liga Szachowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za walkę fair play, sportową rywalizację w przyjaznej atmosferze. Patrzymy na to co nas łączy, a nie dzieli! Szachy łączą pokolenia! Dziękujemy sponsorom, a szczególnie Burmistrzowi Przemkowa panu Jerzemu Szczupakowi za objęcie patronatem i wsparcie turnieju!!!